Manal asz-Szarif

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Manal al-Sharif)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manal asz-Szarif
منال الشريف
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 kwietnia 1979
Mekka
Zawód informatyk
Wyznanie islam

Manal asz-Szarif (ar. منال الشريف) (ur. 25 kwietnia 1979 w Arabii Saudyjskiej) – saudyjska działaczka na rzecz równouprawnienia kobiet[1].

Jest specjalistką w branży komputerowej i zajmuje się systemami zabezpieczeń[1] w firmie Saudi Aramco. Zaangażowała się w kampanię społeczną na terenie Arabii Saudyjskiej, której celem jest protest przeciw obowiązującemu w tym państwie prawu, zabraniającemu kobietom posiadanie prawa jazdy oraz posiadanie i prowadzenia przez kobiety samochodu. Sunniccy duchowni, którzy posiadają wpływ w Arabii Saudyjskiej na stanowione tam prawo, głoszą pogląd, że zezwolenie kobietom na prowadzenie samochodów wywoła niebezpieczne sytuacje, a ich wmieszanie się w męską społeczność kierowców spowoduje zamęt i niepokoje społeczne[2]. Karą za złamanie tego zakazu jest w Arabii Saudyjskiej publiczna chłosta[3][4].

Los działaczki zainteresował światową opinię publiczną po aresztowanie jej 21 maja 2011, gdy prowadziła samochód w towarzystwie brata, Muhammada asz-Szarifa[1]. Bezpośrednim pretekstem do aresztowania stało się sfilmowanie jej przez jej przyjaciółkę, Wadżihę al-Huwajdir, podczas prowadzenia samochodu i opublikowanie tego filmu w YouTube[5]. Po tym wydarzeniu w jej obronie wystąpiła Amnesty International[1]. Na skutek protestów światowej opinii publicznej Manal asz-Szarif zwolniono z więzienia.

W styczniu 2012 rozpowszechniono w Arabii Saudyjskiej informację o rzekomej śmierci Manal asz-Szarif w wypadku samochodu prowadzonego przez inną kobietę[2], jednak brytyjskie czasopismo The Guardian opublikowało sprostowanie, że ofiary tego wypadku nie były związane z osobą działaczki[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]