Manipulator 3D

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manipulator 3D[1] (kontroler 3D) – fizyczne urządzenie służące do poruszania się i przemieszczania przestrzennych obiektów w programach do projektowania i wizualizacji 3D (np. CAD itp.).

Konstrukcja i możliwości[edytuj | edytuj kod]

Istnieją proste typy kontrolerów 3D, które są wyposażone standardowo w „gałki” sterujące, będące sercem tego urządzenia. Oprócz nich istnieją także urządzenia rozbudowane o dodatkowe programowalne przyciski czy wyświetlacze LCD, które znacznie ułatwiają pracę. Nowoczesne manipulatory, swoją ergonomią i funkcjami, znacznie ułatwiają i przyśpieszają zadania wykonywane przez projektanta.

Manipulatory 3D zapewniają więcej swobody niż standardowe myszy komputerowe – pozwalają na ruchy w kierunkach: lewo i prawo, góra i dół, przód i tył oraz w kierunkach pośrednich. Taki zakres ruchu zapewnia możliwość manipulacji obiektami, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty i intuicyjności sterowania manipulatorem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy manipulator powstał na początku lat 70. XX w. w Niemieckiej Agencji Kosmicznej (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt, DLR) jako urządzenie pozwalające sterować ramieniem robota w przestrzeni kartezjańskiej. Manipulatory 3D zostały rozpowszechnione głównie za sprawą założonej w 2001 r. firmy 3Dconnexion.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Możliwości myszy 3D, benchmark.pl [dostęp 2019-02-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]