Mantolet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ksiądz katolicki w mantolecie

Mantolet (z języka wł. mantelletta):strój bez rękawów, sięgający kolan, zakładany na komżę lub rokietę przez kardynałów, arcybiskupów, biskupów, prałatów i kanoników.

Mantolet u duchowieństwa diecezjalnego[edytuj]

Mantolet, w przeciwieństwie do mucetu, jest oznaką ograniczonej jurysdykcji, choć bywa też znakiem posiadanej godności kościelnej. Materiał, kolor i obszycia mantoletu są identyczne jak w mucecie. Na znak uznawania wyższości władzy papieża, kardynałowie noszą mantolet pod mucetem na terenie Rzymu, za wyjątkiem swoich kościołów tytularnych. Mantolet ma rozcięcia z przodu oraz dwa po bokach na włożenie rąk, a jego obszycia (także wokół otworów na ramiona) są zawsze jedwabne. Patriarchowie, arcybiskupi i biskupi zakładali mantolet na rokietę poza terenem swojej jurysdykcji, co zawsze czynili biskupi tytularni. Na terenie sobie podległym mantolet zakryty mucetem biskupi terytorialni nosili w obecności kardynała, a jeżeli ten był legatem a latere, to zakładali tylko mantolet.

Mantolet u prałatów domu papieskiego[edytuj]

Przywilej noszenia mantoletu przysługiwał także prałatom dworu papieskiego, którzy stąd zwani byli prałatami di mantelletta, a byli to: protonotariusze apostolscy trzech pierwszych stopni, votantes i referendarii Sygnatury Apostolskiej, audytorzy Roty Rzymskiejclerici Kamery Apostolskiej oraz prałaci domowi. Wszyscy oni, podobnie jak biskupi Asystenci Tronu mieszkający w Rzymie, nosili fioletowe mantolety: jedwabne w lecie i z sukna w zimie. Zamieniali je na czarne z jedwabnymi, fioletowymi obszyciami w czasie sediswakancji i w Wielki Piątek.

Mantolet u kanoników[edytuj]

Mantolet w różnych formach przysługiwał także pewnym kapitułom kanonickim, a jej używanie było ograniczone tymi samymi zasadami, co użycie mucetu. Mogli go nosić także tytularni (honorowi) protonotariusze apostolscy: taki mantolet był całkowicie czarny, wełniany, z jedwabnymi obszyciami (stąd zwani byli „czarnymi protonotariuszami”). Przed Piusem X zakładali go oni bezpośrednio na sutannę chórową, gdyż nie mieli przywileju używania rokiety, który otrzymali dopiero od wspomnianego papieża. On też nadał przywilej czarnego mantoletu wikariuszom generalnym i kapitulnym.

Mantolet u duchowieństwa zakonnego[edytuj]

Część habitu zakonnego m.in. dominikanów i franciszkanów – podobnie jak szkaplerz. Najbardziej wierzchni fragment tego ubioru. Jego częścią jest kaptur. Mantolet zakonnych dostojników pod względem koloru, materiału i obszyć nie różnił się od mucetu, czyli był dostosowany do wyglądu zakonnego stroju. Również część opatów posiadała przywilej noszenia stroju chórowego poza terenem swojej jurysdykcji, zatem w takim przypadku także używali mantoletu.[1]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Mucet i mantolet – I komu to przeszkadzało?, ikomutoprzeszkadzalo.pl [dostęp 2016-10-11].