Mapa drogowa (harmonogram)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mapa drogowa – popularny, choć niepoprawny językowo synonim harmonogramu, czy szczegółowego planu lub schematu działań realizowanych stopniowo, mających doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu[1].

Poprawne określenie w języku polskim to plan lub harmonogram[2].

W języku angielskim pojęcie roadmap (dosłownie „mapa drogowa”), stosowane jest w biznesie planowania strategicznego i komunikacji, a także strategii rozwoju technologicznego. Stosowane jest też powszechnie wobec wszelkiego rodzaju schematów postępowania, strategii czy też usystematyzowanych planów działania. W tym też kontekście w roku 2003 ogłoszony został pokojowy plan rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego pod angielską nazwą "road map" for peace („mapa drogowa” do pokoju).

Natomiast w języku polskim w tym znaczeniu jest to kalka językowa[2]. Mimo braku akceptacji i krytycznych głosów lingwistów postępuje ekspansja pojęcia mapa drogowa w świeżo tłumaczonych dokumentach Unii Europejskiej czy w publikacjach dla biznesmenów. Od 2003 coraz częściej również w Polsce mówią tak także politycy i dziennikarze[1], określający chętnie wszelkie plany działań, zmierzające do rozwiązywania jakichś problemów, „mapami drogowymi”, choć użycie tego określenia w kontekstach innych niż kartograficzne nie jest poprawne[2].

Najbardziej znane przykłady użycia tego pojęcia
Inne zastosowania

Przypisy[edytuj | edytuj kod]