Maracaibo (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maracaibo
Ilustracja
zdjęcie satelitarne jeziora Maracaibo
Położenie
Państwo

 Wenezuela

Miejscowości nadbrzeżne

Maracaibo

Wysokość lustra

0 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

14 343 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


76 km
67 km

Głębokość
• maksymalna


60 m

Położenie na mapie Wenezueli
Mapa konturowa Wenezueli, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Maracaibo”
Ziemia9°50′N 71°36′W/9,833333 -71,600000
Położenie jeziora Maracaibo

Maracaibo (hiszp. Lago de Maracaibo) – akwen w północno-zachodniej Wenezueli.

Ma 14 343 km², powierzchni, położone jest na poziomie morza, jego średnia głębokość wynosi 60 m, natomiast maksymalna to 250 m.

W 1499 roku nad jezioro dotarła wyprawa, którą dowodził Alonso de Ojeda, a w skład której wchodził między innymi Amerigo Vespucci, który zobaczywszy Indian mieszkających w chatach zbudowanych na palach wbitych w dno (palafitos) nazwał to miejsce Małą Wenecją (Venezuelą)[potrzebny przypis].

Jest największą laguną na świecie. Przez wielu uważane za największe jezioro Ameryki Południowej. Jednakże geomorfologicznie jest ono częścią morza, ponieważ połączone jest cieśniną o długości 55 km i minimalnej szerokości 5,8 km z Zatoką Wenezuelską, a tym samym z Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim, mimo to woda w jeziorze jest wysłodzona[potrzebny przypis].

Jezioro Maracaibo stanowi drogę wodną dla statków obsługujących porty w Maracaibo i Cabimas, a które przewożą głównie ropę naftową i produkty jej przetwórstwa. W 1964 doszło tu do katastrofy supertankowca Esso Maracaibo, który uderzył w most łączący Maracaibo z resztą Wenezueli. Nie doszło wówczas do wycieku ropy.

Mimo że nie doszło jeszcze do żadnej tego typu katastrofy, to wody jeziora są silnie zanieczyszczone. W czerwcu 2004 na jeziorze pojawił się zakwit rzęsy, która pokryła blisko 12% powierzchni akwenu, zagrażając przy tym faunie i florze jeziora. Rząd i spółki naftowe wydają około 2 mln dolarów miesięcznie na oczyszczanie jeziora z rzęsy, której pojawienie się można wiązać z zanieczyszczeniem jeziora ropą naftową i ściekami poprzemysłowymi[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • „latarnia z Maracaibo”
  • Jezioro Titicaca - tam: Laguna Maracaibo ma większą powierzchnię i bywa nazywana jeziorem (hiszp. Lago de Maracaibo), jednak w istocie jest zatoką morską, a nie jeziorem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]