Marat Abijew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marat Żaksyłykowicz Abijew
Ilustracja
Marat Abijew w 2013
Data i miejsce urodzenia 6 września 1989
Kandyagasz
Zawód, zajęcie przedsiębiorca, pisarz
Rodzice Żaksyłyk Medichatowicz Abijew
Tamara Asauchanowna Abijewa

Marat Żaksyłykowicz Abijew (kaz. Әбиев Марат Жақсылықұлы, ros. Марат Жаксылыкович Абиев ; ur. 6 września 1989 r. w Kandygasz) – kazachski przedsiębiorca oraz autor książki Қазақстандық арман (pol. Kazachstański Sen), w której udowadnia, że założenie i prowadzenie firmy w Kazachstanie jest możliwe "bez specjalnych znajomości, bogatych rodziców czy łamania prawa"[1][2]. Według magazynu Forbes, jego majątek w 2013 wynosił 11 milionów dolarów[3], a w 2014 roku już 18 milionów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 6 września 1989 roku w Kandygasz. Jego ojciec Żaksyłyk Abijew, był inżynierem w firmach naftowych w Kazachstanie. Matka Tamara Abijewa, pracowała jako wykładowca na uniwersytecie. Podczas rosyjskiego kryzysu ekonomicznego w 1998 roku rodzina przeprowadziła się do Aktobe. Tam Marat Abijew chodził do szkoły średniej, a następnie do technikum, które ukończył w 2009 roku z dyplomem w zakresie automatyzacji systemów dla procesów informacyjnych i zarządzania[2].

W 2002 roku Marat Abijew zaczął pracować w network marketingu. Dwa lata później założył swoją pierwszą firmę AAA Technology, która zajmowała się wsparciem technicznym zewnętrznych firm w zakresie komputerów[4]. W 2007 z inicjatywy młodego przedsiębiorcy powstały dwie kolejne firmy: W zajmująca się tworzeniem stron internetowych oraz IT-outsourcing, która miała świadczyć usługi outsourcingowe związane z technologią informacyjną[2][4].

W 2009 roku Marat Abijew utworzył spółkę partnerką euromobile Kazachstan. Głównym celem firmy było świadczenie monitoringu satelitarnego pojazdów[3]. W 2011 roku powstała spółka partnerska KSP Steel Trading House, mająca za cel zwiększenie wolumenu sprzedaży KSP Steel, które było jedynym producentem stalowych rur bez szwu dla firm działających w przemyśle naftowym oraz gazowym w Kazachstanie[2]. Dzięki działalności KSP Steel Trading House, prawie 80% krajowych firm związanych z wydobyciem surowców naturalnych, zaczęło zaopatrywać się w rury produkowane przez firmę Marata Abijewa. Wcześniej, większość tego typu produktów była importowana z zagranicy[4].

W 2012 roku utworzył Stowarzyszenie Producentów Kazachstanu[2][5][6].

14 października 2014 roku został mianowany na wicedyrektora Wydziału Zamówień Publicznych Krajowej Izby Przedsiębiorców Kazachstanu[6].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Қазақстандық арман (pol. Kazachstański Sen)[1][7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]