Marcin Bylica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Marcin Bylica znany również jako Marcin z Olkusza (ur. 1433 w Olkuszu, zm. 1493 w Budzie) – polski astronom, astrolog i medyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn mieszczanina Jana, rurmistrza (dozorcy wodociągów) olkuskiego. Prawdopodobnie był uczniem szkoły parafialnej w Olkuszu.

Między 1461 a 1466 przebywał we Włoszech, gdzie poznał Regiomontanusa (właśc. Johannes Müller), astronoma austriackiego, z którym wspólnie opracował tablice astronomiczne oraz Disputationes inter Viennensem et Cracoviensem super Cremonensia in planetarum theoriae deliramenta [Dialog między Wiedeńczykiem i Krakowianinem o bredzeniach Gerarda z Kremony na temat teorii planetarnych] – krytykę przestarzałego podręcznika astronomii. Wykładał na uniwersytecie w Padwie i Bolonii. Od 1466 przebywał na Węgrzech, gdzie piastował profesurę na Academia Istropolitana w Bratysławie[1], a później na Akademii w Budzie.

Przekazał w spadku Akademii Krakowskiej instrumenty astronomiczne, zachowane do dziś[2].

W Olkuszu znajduje się ulica jego imienia.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • Vitae archiepiscoporum gnesnensium, po 1680, wyd. częściami po łac. i niem.: W. Mitzler: Warschauer Bibliothek, 1754, cz. 3–4; Acta litteraria Regni Poloniae ..., 1755, cz. 1 (przekł. polski: M. Szyszko-Bohusz, Żywoty arcybiskupów gnieźnieńskich, wyd. M. Malinowski, t. 1–5, Wilno 1852–1860)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Učebné texty pre vlastivedných sprievodcov po Bratislave I – Dejiny Bratislavy, Bratislavská informačná služba|miejsce, Bratysława 2001.
  2. Ludwik Antoni Birkenmajer: Marcin Bylica z Olkusza oraz narzędzia astronomiczne ...], Kraków 1892.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]