Marek Krzywoń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Marek Krzywoń – polski tenor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach studiował 1974-1981 na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego prof. Adama Szybowskiego. Od roku 1980 związany jest na stałe z zespołem Capella Cracoviensis oraz zespołem Rorantyści. Był też pracownikiem Chóru Filharmonii Krakowskiej[1] oraz Chóru Polskiego Radia i Telewizji.

Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki oratoryjno-kantatowej. Jest wykonawcą licznych partii solowych w kraju i za granicą, między innymi we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Kanadzie, USA i Japonii, Korei Południowej. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych (Festiwal Händlowski w Halle, Festiwal Telemanna w Magdeburgu, Dresdner Festspiele, Wratislavia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie[2], Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej[3], in.). Wykonuje także repertuar pieśniarski.

Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych, płytowych oraz muzyki do teatru i filmu. Płyta z muzyką Dariusa Milhauda, w której nagraniu brał udział, otrzymała dwie prestiżowe nagrody: Grand Prix du Disque oraz Diapason d'Or[potrzebny przypis][4].

W roku 2009 w kategorii Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa otrzymał wraz z zespołem Capella Cracoviensis Nagrodę muzyczną Fryderyk[5].

W swojej wieloletniej pracy artystycznej współpracował z wieloma dyrygentami, takimi jak: Stanisław Gałoński, Jerzy Katlewicz, Stanisław Krawczyński, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Strugała, Andrzej Straszyński, Antoni Wit, Karl Anton Rickenbacher, Philippe Herreweghe, Paul Esswood[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polska Muza - Aktualności - Archiwum [online], www.polskamuza.eu [dostęp 2017-04-20].
  2. MUZYKA W STARYM KRAKOWIE — O FESTIWALU [online], www.mwsk.eu [dostęp 2017-04-20] (pol.).
  3. Ryszard Kumor, Kurier Starosądecki, 7 sierpnia 2003.
  4. Capella Cracoviensis | Twórca | Culture.pl, „Culture.pl” [dostęp 2017-04-21] (pol.).
  5. Onyx Sp. z o.o., Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video [online], www.zpav.pl [dostęp 2017-04-24].
  6. XXV Festiwal Muzyki Dawnej [online], www.62484.host3.iap.pl [dostęp 2017-04-20] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-20].