Marguerite Gautier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marie Duplessis

Marguerite Gautier – tytułowa bohaterka powieści społeczno-obyczajowej Aleksandra Dumasa (syna), Dama kameliowa z 1848. Jej prawdziwe nazwisko to Rose Alphonsine Plessis, a szerzej znana była jako Marie Duplessis. Paryska kurtyzana, w książce ukochana Armande Duvalla, w rzeczywistości – Dumasa.

Krótka historia zawarta w powieści[edytuj | edytuj kod]

Sama akcja Damy kameliowej rozpoczyna się tuż po śmierci Małgorzaty, ale w powieści jest przedstawiona cała historia romansu Duvalla i Gautier. Ona porzuca dla niego swoje dotychczasowe życie, on chce z nią pozostać do końca swoich dni. Szczęście młodych burzy jednak przybycie do Małgorzaty ojca Duvalla. Stary Duvall wymusza na niej, by porzuciła jego syna, gdyż związek Armanda z byłą prostytutką może zniweczyć matrymonialne plany jego córki. Małgorzata przystaje, choć z bólem, na te propozycje. Armand nie rozumiejąc powodów jej powrotu do dawnego stylu życia, obraża dziewczynę przy każdej nadarzającej się sposobności. Następuje rozstanie, ale i śmierć Małgorzaty z powodu gruźlicy. Kiedy Armand rozumiejąc wszystko wraca – jest już za późno...

Na podstawie losów Małgorzaty powstała opera Giuseppe Verdiego, La Traviata, do której libretto napisał Francesco Maria Piave. Nazwiska głównych bohaterów zmieniono na Violetta Valery i Alfredo Germont. Na motywach powieści Dumasa Metro-Goldwyn-Mayer zrealizowało w 1936 film Dama kameliowa z Gretą Garbo w roli Marguerite Gautier[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Barry Paris: Garbo. Abdykacja królowej. Maciejka Mazan (tłum.). Twój Styl, 2007, s. 566–567. ISBN 978-83-7163-467-3. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kolekcja Wielkie opery nr 2 "Traviata", Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa 2009; ISBN 978-83-7552-506-9
  • Alexander Dumas (syn), Stanisław Brucz (tłumacz): Dama kameliowa. Warszawa: Hachette Livre Polska, 2004. ISBN 83-7448-005-X.