Dama kameliowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści Aleksandra Dumasa (syna). Zobacz też: Inne znaczenia tego terminu.
Dama kameliowa
Ilustracja
Autor Aleksander Dumas (syn)
Typ utworu Powieść obyczajowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Francja
Język francuski
Data wydania 1848

Dama kameliowa (fr. tytuł oryg. La dame aux camèlias) – powieść społeczno-obyczajowa autorstwa Aleksandra Dumasa (syna) napisana i wydana po raz pierwszy w 1848 (polskie tłumaczenie w 1870). Powieść jest oparta na autentycznej biografii kurtyzany Marie Duplessis i historii jej romansu z pisarzem.

Dama kameliowa jest uznawana za szczytowe osiągnięcie melodramatu. Doczekała się adaptacji na dramat. Jego premiera miała miejsce 2 lutego 1852 (w Polsce w 1879). W tej formie odniosła światowy sukces.

Bohaterka – Małgorzata Gautier – stała się pierwowzorem Violetty Valéry w operze Giuseppe Verdiego La Traviata, powstałej również na podstawie Damy kameliowej.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja Damy kameliowej rozpoczyna się tuż po śmierci głównej bohaterki, słynnej paryskiej kurtyzany Małgorzaty Gautier. Jej ukochany Duvall chce odkupić od narratora pamiątkową książkę po niej, którą narrator wcześniej nabył na licytacji jej majątku. Opowiada mu historię ich miłości. W ten sposób przedstawiona została cała historia romansu Duvalla i Gautier.

Ona porzuca dla niego swoje dotychczasowe życie, on chce z nią pozostać do końca swoich dni. Szczęście młodych burzy jednak przybycie do Małgorzaty ojca Duvalla. Stary Duvall wymusza na niej, by porzuciła jego syna, gdyż związek Armanda z byłą prostytutką może zniweczyć matrymonialne plany jego córki. Małgorzata przystaje, choć z bólem, na tę propozycję. Armand, nie rozumiejąc powodów jej powrotu do dawnego stylu życia, obraża dziewczynę przy każdej nadarzającej się sposobności. Następuje rozstanie, ale i śmierć Małgorzaty z powodu gruźlicy. Kiedy Armand, rozumiejąc wszystko, wraca – jest już za późno.

Ważniejsze ekranizacje filmowe[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lesław Czapliński „We władzy operowych kurtyzan: Violetta, Manon, Lulu” (o „Traviacie” Giuseppe Verdiego) w: „W kręgu operowych mitów” Kraków 2003

Źródło[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]