Maria Eugenia Jasińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Maria Eugenia Jasińska (ur. 29 listopada 1906 w Łodzi, zm. 20 kwietnia 1943 w Łodzi) – harcerka, żołnierz ZWZ i AK.

Życiorys[edytuj]

Była aktywną harcerką, żołnierzem ZWZ i AK. Podczas II wojny światowej pracowała jako farmaceutka w aptece „Pod Łabędziem” (kierownikiem apteki był Niemiec) przy zbiegu ulic: Wólczańskiej i 6 Sierpnia (apteka funkcjonuje do dnia dzisiejszego), gdzie potajemnie tworzyła fałszywe dokumenty dla żołnierzy AK i osób ukrywających się, a także przygotowywała paczki z lekarstwami dla potrzebujących. Była łączniczką, która zajmowała się m.in. „przerzutami” ludzi za granicę.

19 kwietnia 1942 r. została aresztowana przez Niemców podczas akcji „Dorsze”, której celem było zorganizowanie przerzutu za granicę trzech oficerów brytyjskich, zbiegłych z obozu jenieckiego. Początkowo przetrzymywana była w więzieniu przy ul. Gdańskiej, następnie przewieziono ją na Radogoszcz. W więzieniu poddawana była długotrwałym torturom, mającym na celu zdobycie informacji na temat innych uczestników akcji oraz nazwisk członków AK. Jasińska nie wydała nikogo.

8 marca 1943 r. odbył się „proces” Jasińskiej przed niemieckim sądem specjalnym w Łodzi; wydano wyrok skazujący na karę śmierci przez powieszenie. Egzekucji dokonano 20 kwietnia 1943 r. w więzieniu przy ul. Kopernika 29.

Ciała Marii Jasińskiej nigdy nie odnaleziono. W 1944 r. została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, natomiast w 1945 r. rodzina Jasińskiej otrzymała wyrazy uznania od Naczelnego Dowództwa Brytyjskich Sił Powietrznych. Na ścianie budynku apteki znajduje się tablica upamiętniająca osobę Marii Eugenii Jasińskiej. Jej imię nosi 3. Łódzka Drużyna Harcerek „Koniczyny”.

Ostatni list[1][edytuj]

Moi Najukochańsi! Mateńko najdroższa, Ojczulku i Rodzeństwo, to są moje ostatnie słowa, jakie kreślę do Was i niewiele zostało mi czasu. Umieram bez spowiedzi.

Przepraszam Was wszystkich najgoręcej za wszystko i bardzo proszę módlcie się za mnie. Ufam w miłosierdzie Boże. Wiem, że Bóg jest Najukochańszym Ojcem i przyjmie mnie do siebie.

Tak gorąco pragnęłam zawsze żeby było Wam dobrze. Dziś odchodzę, by prosić Boga tam o łaski dla Was. Przed śmiercią widzi się wiele rzeczy jaśniej i ja widzę dużo swych błędów.

Moja modlitwa codzienna brzmiała: „O Matko Najświętsza! Spraw, aby w rodzinie mojej zapanowało ciche szczęście oparte nie na zimnym dobrobycie, ale na wzajemnej miłości, zrozumieniu i poszanowaniu. O Jezu Najukochańszy! Spraw, aby żyli według przykazań Twoich i udziel im błogosławieństwa swego!!”

Moi Najukochańsi!!! Mateńko Najdroższa i Moi Drodzy tylko nie rozpaczajcie. Los tak widocznie chciał. Przyszli obcy ludzie, przecież mnie nie obchodzący i przypadek chciał, że przyciągnęli mnie. Wszystko to było przypadkiem, ale w życiu tak już bywa.

Teraz już wiem, że o godz. 18-tej będę stracona. Już nie wolno mi tęsknić za Wami, ale duszą wyrywać się do Boga! Niech Was Bóg ma w swojej opiece.

Rodzeństwo Najukochańsze! Szanujcie się kochajcie! Czcijcie Ojca i Matkę! Pożegnajcie Wszystkich i przeproście, jeśli komuś coś złego uczyniłam. Wasza Marychna

P.S. Matuś, wyspowiadaj się za mnie i proś Boga o miłosierdzie dla duszy mojej. Ciało to proch.

Litzmannstadt, 20 IV 1943 r.

Przypisy

  1. W zbiorach ....?....

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]