Marian Chwalibóg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marian Chwalibóg
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

16 sierpnia 1902
Michałów

Data śmierci

1983

Profesor
Specjalność: mechanika
Alma Mater

Politechnika Warszawska

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Łódzka

Okres zatrudn.

1947–1972

Prodziekan
Wydział

Włókienniczy PŁ

Okres spraw.

1954–1960

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Marian Chwalibóg (ur. 16 sierpnia 1902 w Michałowie koło Pińczowa, zm. 1983) – polski specjalista w dziedzinie maszyn i mechanizmów włókienniczych, profesor Politechniki Łódzkiej.

W roku 1931 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W latach 1930–1938 pracował jako konstruktor w przemyśle obronnym i samochodowym, m.in. w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie. Profesor Politechniki Warszawskiej Wacław Moszyński powołał go do współpracy w Katedrze Części Maszyn. Ta współpraca trwała przez całą wojnę również w ramach tajnego nauczania.

Jego dalsza działalność konstruktorska, naukowa i organizacyjna wiąże się ściśle z Łodzią i rozwojem Politechniki Łódzkiej oraz przemysłu włókienniczego. W roku 1947, będąc dyrektorem technicznym tworzącego się wówczas Centralnego Biura Technicznego Maszyn Włókienniczych, rozpoczął równocześnie pracę w Politechnice Łódzkiej jako kierownik Katedry Podstaw Konstrukcji Mechanicznych na Wydziale Elektrycznym, prowadząc również wykłady na Wydziale Mechanicznym. Od roku 1955 był związany z Wydziałem Włókienniczym, gdzie objął kierownictwo Katedry Części Maszyn Włókienniczych, które piastował do 1970 roku. Od 1970 roku do chwili przejścia na emeryturę w 1972 roku był wicedyrektorem Instytutu Maszyn i Urządzeń Włókienniczych. W latach 1954–1960 był prodziekanem Wydziału Włókienniczego.

Jego specjalnością naukową była mechanika. Posiadał bogaty dorobek naukowy, w tym wiele opracowań o charakterze monograficznym w zakresie maszyn i mechanizmów włókienniczych. Był autorem lub współautorem 11 książek, 14 artykułów i wielu prac konstrukcyjnych i projektowych. Był twórcą łódzkiej szkoły niezawodności maszyn włókienniczych. Wypromował 6 doktorów.

Laureat Nagrody Naukowej miasta Łodzi w 1971 roku. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i licznymi honorowymi odznakami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ewa Chojnacka, Zbigniew Piotrowski, Ryszard Przybylski (red.): Profesorowie Politechniki Łódzkiej 1945–2005. Łódź: Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2006, s. 36.