Marian Niedzielski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marian Niedzielski
Data urodzenia 1884
Data śmierci 30 grudnia 1953
Narodowość  Polska

Marian Niedzielski (ur. 1884, zm. 30 grudnia 1953) – adwokat warszawski, występujący w wielu głośnych procesach lat międzywojennych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1884 na Podolu[1]. Został adwokatem.

Bronił między innymi bohatera bitwy nad Wisłą gen. T. Rozwadowskiego, zabójcę posła sowieckiego w Polsce Wojkowa w zamachu w 1927 Borysa Kowerdę, zamachowca w fikcyjnej próbie zamachu sowieckiego przedstawiciela handlowego w grudniu 1928 Woyciechowskiego. W latach 30. był członkiem zarządu Międzynarodowego Związku Adwokatów. W czasie wojny Niedzielski uczestniczył w pracach podziemnej adwokatury polskiej i wydał w ramach powołanego w 1942 w Warszawie Polskiego Wydawnictwa Prawniczego w pracy zbiorowej "Zasady Pracy adwokata" część zatytułowaną "Wolność słowa obrończego".

Po wojnie był obrońcą w procesach wytaczanych przez komunistów przedwojennym wojskowym. W sytuacji, gdy indywidualni adwokaci stali się w czasach stalinowskich obiektem rozmaitych dochodzeń i utrudnień uznał, że właściwe jest tworzenie zespołów adwokackich i sam przyczynił się też do utworzenia warszawskiego zespołu adwokackiego nr 15 oddając mu w 1953 roku do użytku pomieszczenie swojej kancelarii przy ulicy Wilczej 60. W ostatnich latach życia specjalizował się w prawie wekslowym i czekowym. Był dziekanem Naczelnej Rady Adwokackiej oraz prezesem Związku Adwokatów Kresowców[1].

5 listopada 1938 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim[2][3].

Zmarł 30 grudnia 1953[1]. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]