Marian Wieczysty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marian Wieczysty (ur. 1902 we Lwowie, zm. 16 stycznia 1986) – polski tancerz.

We Lwowie, początkowo w szkole baletowej Stanisława Faliszewskiego, a potem w szkole tańca Antoniny Werndl de Lehenstein, zdobywał swoje doświadczenie taneczne. W 1929 roku zaczął pracować jako nauczyciel tańca. W 1935 roku z jego inicjatywy powstał Związek Zawodowy Nauczycieli Tańca Rzeczypospolitej Polskiej, jednak II wojna światowa spowodowała przerwanie tej działalności. W czasie wojny Wieczysty trafił do Krakowa. Po wojnie założył własną szkołę tańca i przygotowywał pary do turniejów.

W 1948 roku po raz pierwszy polska para wzięła udział w tanecznych Mistrzostwach Europy i zakwalifikowała się do finału. W 1951 roku założył działający do dziś Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy". Od 1956 roku Marian Wieczysty upowszechniał taniec towarzyski w Polsce. Od 1962 roku piastował funkcję prezesa. Ogólnopolski zasięg tańca towarzyskiego rozpoczął się w 1966 roku. 9 czerwca rozpoczęto starania o zarejestrowanie Federacji Klubów i Stowarzyszeń Tanecznych. Jej pierwszym prezesem był Bogusław Jabłoński.

Marian Wieczysty w 1978 roku dostał nagrodę miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. W 1981 otrzymał godność Honorowego Prezesa Polskiej Federacji Tańca, a w 1982 roku – najwyższą na świecie nagrodę taneczną – Carl Alan Overseas Award '81. Napisał poradnik Tańczyć może każdy, w którym umieścił opisy tańców towarzyskich.

Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]