Marion Power Shovel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marion Power Shovel firma z Marion, Ohio - jeden z czołowych producentów ciągników gąsienicowych i dużych koparek linowych i zgarniakowych, głównie dla potrzeb budownictwa i górnictwa.

Firma Marion została utworzona w 1880 r. jako Marion Steam Shovel Dredge Company. Rozwinęła się w jednego z największych producentów maszyn do robót ziemnych. Firma Marion była jednym z głównych dostawców koparek parowych do budowy Kanału Panamskiego. Była jedną z pierwszych firm, która wprowadziła koparkę pełnoobrotową w Ameryce Północnej w 1911 r. Firma Marion wyprodukowała pierwszą kroczącą koparkę zgarniakową w 1939 r. a trzy lata później stała się głównym dostawcą dużych koparek odkrywkowych na potrzeby kopalń węgla kamiennego. W kwietniu 1946 firma zmieniła nazwę na Marion Power Shovel Company.

Firma Marion może pochwalić się sukcesem zbudowania największej koparki jaką kiedykolwiek skonstruowano. W 1965 skonstruowano koparkę linową Marion 6360 dla kopalni Captain Mine w Illinois. Maszyna była wyposażona w łyżkę pojemności 138 m3, wysięgnik 58 m, ramię 38 m, maksymalny zasięg łyżki 64 m, średnica liny podnoszącej 90 mm, masa około 13.600 ton, zainstalowana moc 33400 KM.

O firmie Marion było głośno w 1965 r. gdy zbudowała dla NASA platformę na podwoziu gąsienicowym pod słynne rakiety programu Apollo. Wykorzystując technologię stosowaną przy konstrukcji podwozi koparek odkrywkowych, zbudowano dwa dieslowo-elektryczne transportery zdolne przenieść kompletne rakiety z hangaru na Cape Canaveral na miejsce startu, mając do pokonania 3 mile. Olbrzymie pojazdy o masie własnej 2.722 ton były napędzane 6 generatorami dieslowskimi dającymi moc 7.600 KM (5.667 kW). Wciąż eksploatowane odgrywają kluczową rolę w wielu programach NASA, głównie w programach lotów wahadłowców.

W 1997 r. firma Bucyrus International, Inc. przejmuje Marion Power Shovel Company. Przejęcie drugiego pod względem wielkości producenta koparek zgarniakowych (Bucyrus był największą) zakończyło trwającą od przeszło 113 lat rywalizację tych firm.