Martin Weitzman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Martin Lawrence Weitzman (ur. 1 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykański ekonomista, zajmuje się zagadnieniami związanymi z ekonomią ochrony środowiska oraz ekonomią finansów. Profesor na Uniwersytecie Harvarda[1].

Wkład w ekonomię klimatu[edytuj | edytuj kod]

Głównym wkładem Weitzmana w ekonomię klimatu jest zwrócenie uwagi na centralne znaczenie dla modelowania wpływu klimatu na systemy gospodarcze i społeczne założeń dotyczących rozkładu prawdopodobieństwa. Przekonuje on, że podczas gdy większość modeli zakłada normalny rozkład skutków ekonomicznych zmian klimatycznych, bliższe rzeczywistości byłoby założenie rozkładu typu fat-tailed. Oznacza to przyjęcie, że możliwa jest katastrofa klimatyczna (podczas gdy założenie normalnego rozkładu de facto wyklucza taką możliwość). Weitzman wykazał, że biorąc tę możliwość pod uwagę wraz z faktem, że mamy do czynienia z niepewnością w sensie Franka Knighta, pozostałe parametry modelu nie mają znaczenia dla jego konkluzji - zdecydowana walka ze zmianami klimatycznymi jest opłacalne[2].

Książki[edytuj | edytuj kod]

  • The Share Economy: Conquering Stagflation
  • Income, Wealth, and the Maximum Principal

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Harvard Econ Department - Martin Weitzman - Biography
  2. Martin Weitzman. Fat-Tailed Uncertainty in the Economics of Catastrophic Climate Change. „Review of Environmental Economics and Policy”. 5(2), s. 275-292, 2011. DOI: 10.1093/reep/rer006.