Martinsicuro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Martinsicuro
gmina
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Region

 Abruzja

Prowincja

Teramo

Kod ISTAT

067047

Powierzchnia

14 km²

Populacja (2004)
• liczba ludności


13 421

• gęstość

958,6 os./km²

Numer kierunkowy

0861

Kod pocztowy

64014

Położenie na mapie Abruzji
Mapa konturowa Abruzji, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Martinsicuro”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Martinsicuro”
Ziemia42°53′N 13°55′E/42,883333 13,916667
Strona internetowa

Martinsicuro – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Abruzja, w prowincji Teramo.

Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 13 421 osób, 958,6 os./km².

Pierwsze ślady siedlisk ludzkich pochodzą z wieku brązu X i IX w. p.n.e. Miasto zostało wymienione przez Pliniusza Starszego, w jego dziele Naturalis Historia, określane jako “Trentum”. Geograf grecki, Strabon wymienia je jako miasto, które bierze swoją nazwę od rzeki Truentinus, umieszczając go między Fanum Cupra i Novum Castrum.

Po podboju rzymskim w III w. p.n.e miasto nazywano “Castrum Truentinum”, dla Rzymian miało strategiczne znaczenie. W V wieku miasto było jedną z siedzib biskupów. W 580 roku miasto prawdopodobnie zostało zdobyte przez Longobardów po podboju Fermo. Wówczas większość rdzennych mieszkańców przeniosła się do pobliskiego miasta Colonnella. Zachowały się do dziś świadectwa pochówków z początku VII w n.e. Na brzegu pozostała osada znana ze źródeł jako "Turris de Trunctum".

Obecna nazwa miejscowości pochodzi z języka hiszpańskiego od szlachcica, kapitana Martina de Segura, który w roku 1547 na polecenie Karola V Habsburga, zaprojektował i dowodził budową wieży do obrony rzeki Tronto.

Masywna wieża Karol V Habsburga, wzdłuż rzeki Tronto, została wybudowana w XVI wieku, jak wiele innych stanowisk obserwacyjnych wzdłuż Adriatyku służących do obrony przed Saracenami. W fasadzie wieży znajduje się herb Karola V, z dwugłowym orłem rodu Habsburgów.

Miastu został przyznany włoski Brązowy Medal za zasługi cywilne podczas II wojny światowej.

W 1963 roku miasto stało się autonomiczną gminą, dawniej podlegało pod miejscowość Colonnella.

Na przełomie lat 60 i 70 w mieście szczególnie intensywnie rozwijała się turystyka. Wybrzeże Martinsicuro i podległa mu gmina Villarosa, zlokalizowane są między ujściami rzek Tronto i Vibrata, zawierają piaszczyste wycinki wybrzeża, na których znajduje się roślinność wydmowa. Trzciny są siedliskami licznych gatunków ptaków.

Obecnie Martinsicuro jest typowym kurortem turystycznym, rozwija się tu również rybołówstwo. Co roku w lipcu organizowana jest m.in. wystawa sztuki "Città di Martinsicuro". 14 sierpnia festiwal morza podczas którego odbywa się tradycyjna procesja z łodzi rybackich.

W XX wieku przy rynku głównym, wybudowano nowoczesny kościół Najświętszego Serca Jezusowego, który zawiera m.in. obraz autorstwa Józefa Pauri (1882-1949). Codziennie o godzinie 12 z wieży zegarowej kościoła wybijana jest pieśń "Chrystus Królem, Chrystus Panem".

W mieście zlokalizowano muzeum starożytnej broni i muzeum archeologiczne.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]