Martwy noszowy (obraz Gilberta Rogersa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Martwy noszowy
Ilustracja
Autor

Gilbert Rogers

Rodzaj

obraz

Data powstania

1919

Medium

olej na płótnie

Wymiary

101,9 × 127 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Londyn

Lokalizacja

Imperial War Museum

Martwy noszowy (ang. The Dead Stretcher-bearer) – obraz olejny namalowany przez brytyjskiego malarza Gilberta Rogersa w 1919 roku, znajdujący się w zbiorach Imperial War Museum w Londynie[1].

Bycie noszowym w czasie I wojny światowej (1914–1918) było niebezpieczne, gdyż groziło nie tylko poważnymi ranami, ale i śmiercią. Żołnierze z czerwonymi krzyżami na mundurach nie tylko zbierali rannych w czasie przerwy w bitwach, ale robili to także w ich trakcie, czołgając się do nich na ziemi niczyjej, pod nieprzyjacielskim ogniem. Wyniesienie rannych kolegów z pola bitwy też nie było łatwym zadaniem – często zdarzało się, że można było tego dokonać dopiero po kilku godzinach w sprzyjających okolicznościach, na przykład po zmroku[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Scena przedstawiona na obrazie dzieje się na froncie zachodnim. Martwy brytyjski noszowy z Royal Army Medical Corps leży w leju wypełnionym wodą, częściowo przykryty przemokniętą płachtą materiału. Paradoks tej dramatycznej sytuacji polega na tym, że ów żołnierz leży na zakrwawionych noszach, które prawdopodobnie wcześniej niósł i z którymi został zabity, chcąc pomóc rannemu w bitwie koledze[3]. Hełm Brodiego należący do noszowego leży w błocie z widocznym przestrzeleniem, co sugeruje, że zmarł w wyniku trafienia odłamkiem. Jego prawa ręka zwisa bezwładnie obok zanurzonej w wodzie apteczki.

Farba olejna została naniesiona grubo i obficie bez zbytniej ilości szczegółów. Autor obrazu Gilbert Rogers, który podczas „Wielkiej Wojny” służył wraz z członkami Royal Army Medical Corps[4], prostymi pociągnięciami pędzla przedstawił jedną z tragicznych sytuacji konfliktu zbrojnego: śmierć człowieka chcącego uratować innego człowieka potrzebującego pomocy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Imperial War Museum: The Dead Stretcher-bearer. [dostęp 2018-10-19]. (ang.).
  2. Ryszard Kaczmarek: Polacy w armii kajzera na frontach I wojny światowej. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2014, s. 469-470. ISBN 978-83-08-05331-7.
  3. The Daily Norm: WW1 Centenary: The Dead Stretcher-Bearer. [dostęp 2018-10-19]. (ang.).
  4. Centenary News: Exploring the human face of the First World War at London’s National Portrait Gallery. [dostęp 2018-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-19)]. (ang.).