Mastodon (sieć społecznościowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy sieci społecznościowej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Mastodon
Logo Mastodon
Logo programu
Ilustracja
Interfejs portalu
Autor Eugen Rochko
Pierwsze wydanie 2016-10-055 października 2016[1]
Aktualna wersja stabilna v2.8.0 – 10 kwietnia 2019; ponad 10 miesięcy temu
Język programowania Ruby, JavaScript
System operacyjny Linux
Rodzaj sieć społecznościowa
Licencja GNU Affero General Public License
Strona internetowa

Mastodonrozproszona sieć społecznościowa wzorowana na Twitterze. W przeciwieństwie do pierwowzoru, jest ona zdecentralizowana – opiera się na serwerach korzystających z otwartoźródłowego oprogramowania. Użytkownicy jednego z serwerów (zwanych „instancjami”) mogą wchodzić w interakcje z członkami innych instancji Mastodona. Sieć udostępnia opcje prywatności, pozwalające na wysłanie wpisów (zwanych „tootami”) widocznych: publicznie, w obrębie instancji, tylko dla obserwujących lub adresata[2]. Serwery Mastodona są częścią Fediwersum, czyli sieci złożonej z portali społecznościowych korzystających z protokołu OStatus lub ActivityPub.

Maskotką projektu jest trąbowiec, który przypomina wyglądem mamuta.

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Maskotka projektu ze smartfonem.

Korzystanie z Mastodona jest przybliżone do korzystania z Twittera, a interfejs jest wzorowany na TweetDeck, aplikacji Twittera do zastosowań profesjonalnych. Użytkownicy mogą wysyłać wpisy (zwane „tootami”) o maksymalnej długości 500 znaków. Dla porównania, Twitter pozwala na jedynie 280 znaków.

Użytkownicy rejestrują się na wybranym serwerze (instancji). Są one połączone ze sobą, każda z nich może posiadać inne zasady. Flagowa instancja – Mastodon.social miała 42,000 zarejestrowanych kont na początku kwietnia 2017 roku. Istnieją inne instancje ogólnotematyczne, lub poruszające dany temat, np. memy internetowe, gra komputerowa Minecraft czy dany ustrój polityczny. Obecnie na wszystkich spośród ponad tysiąca instancji konto posiada ponad 700 tysięcy osób.

Usługa posiada liczne ustawienia dotyczące prywatności. Każda wiadomość ma opcje prywatności. Wpis może być widoczny tylko w obrębie jednej instancji, lub globalnie. Może też być niewidoczny na osiach czasu, lub trafić tylko do oznaczonych osób. Użytkownicy mogą oznaczyć swoje konta jako całkowicie prywatne. Wpisy mogą zawierać „ostrzeżenie o zawartości”, dzięki czemu wyświetlenie ich dalszego fragmentu wymaga rozwinięcia. Zdjęcia mogą być oznaczone jako nieodpowiednie w miejscu pracy (NSFW).

Mastodon dzieli wiadomości pomiędzy lokalne a federalne osi czasu. Lokalne wyświetlają wpisy z obrębu instancji, a federalne – z całego Fediwersum. Możliwe jest wyszukiwanie wpisów z użyciem wyrażeń regularnych.

Na początku 2017 roku, Mastodon został wyróżniony przez dziennikarzy względem Twittera, ze względu na zapobieganie publikacji treści niepożądanych na danej instancji. Pozwala na to moderowanie treści przez ich właścicieli. Dla przykładu, flagowa instancja Mastodon.social nie pozwala na treści niedozwolone we Francji i Niemczech, takie jak nazistowskie symbole i negacjonizm. Według właściciela serwisu, podział na małe społeczności lepiej zapobiega nieodpowiednim zachowaniom. Tak jak na Twitterze, użytkownicy mogą zgłaszać nieodpowiednie treści administracji instancji.

Wykorzystane technologie[edytuj | edytuj kod]

Mastodon jest otwartoźródłową aplikacja sieciową o funkcjach mikroblogu z back-endem napisanym w Ruby on Rails i front-endem napisanym w JavaScript (React.js i Redux). Usługa jest kompatybilna z instancjami GNU social i innych platform kompatybilnych z OStatus lub ActivityPub.

Istnieją aplikacje korzystające z API Mastodona dostępne na platformy takie jak Android, iOS, Sailfish i Windows Mobile.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Show HN: A new decentralized microblogging platform | Hacker News, news.ycombinator.com [dostęp 2017-07-21].
  2. Megan Farokhmanesh, A beginner’s guide to Mastodon, the hot new open-source Twitter clone, The Verge, 7 kwietnia 2017 [dostęp 2017-07-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]