Trąbowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trąbowce
Proboscidea
Illiger, 1811
Ilustracja
Słoniątko z warszawskiego ZOO
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
(bez rangi) Paenungulata
Rząd trąbowce

Trąbowce (Proboscidea) – rząd dużych ssaków łożyskowych, do którego zaliczane są żyjące współcześnie słonie.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkują Afrykę i Azję.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Trąbowce to największe współczesne ssaki lądowe. Wyróżniają się kilkoma bardzo charakterystycznymi cechami, z których najbardziej rzucającą się w oczy jest obecność trąby. Jest ona bardzo skomplikowanym narządem, utworzonym na skutek zrośnięcia się górnej wargi i nosa. Trąbę tworzy kilkanaście tysięcy włókien mięśniowych, co nadaje jej niesłychaną elastyczność. Koniec trąby jest zakończony jednym lub dwoma (zależnie od gatunku) palczastymi wyrostkami i jest bardzo wrażliwy na dotyk. Narząd ten służy do zbierania i przenoszenia do pyska pokarmu i wody, jako broń, do komunikacji dotykowej z innymi osobnikami oraz do wielu innych czynności.

Pochodzenie i pokrewieństwo[edytuj | edytuj kod]

Trąbowce pojawiły się w zapisie kopalnym we wczesnym eocenie, ale przypuszczalnie powstały wcześniej. Niekiedy do trąbowców zalicza się niewielką rodziną prymitywnych antrakobunidów (Anthracobunidae), z której najprawdopodobniej wywodzą się właściwie trąbowce.

Najnowsze badania genetyczne dowiodły, że trąbowce są spokrewnione blisko z brzegowcami (Sirenia) i góralkowcami (Hyracoidea). Nieoczekiwanie odkryto powiązania molekularne z innymi grupami rdzennie afrykańskich ssaków takimi jak ryjkonosy (Macroscelidea) i słupozębne czyli mrówniki (Tubulidentata). Łącznie z kilkoma innymi wymarłymi już dzisiaj rzędami ssaków łączy się nieraz w oddzielny klad Afrotheria.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnia się kilka rodzin trąbowców, z których do czasów współczesnych dotrwały tylko słoniowate.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]