Mastorawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
„Mastorawa”

Mastorawamordwiński epos spisany przez rosyjskiego filologa Aleksandra Markowicza Szaronowa we współpracy z innymi osobami na podstawie mitologii mordwińskiej i pieśni ludowych.

W 1994 powstała pierwsza wersja językowa – w języku erzja, w 2001 roku w języku moksza, a w 2004 w języku rosyjskim, która została poszerzona w 2010 roku.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Mastorawa to połączenie słów „awa” – „matka, kobieta” i „mastor” – „ziemia, kraj”, co tłumaczone jest jako „Matka Ziemia”, „Ojczyzna”[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Mastorawa została napisana na podstawie mitologii mordwińskiej i pieśni ludowych w trzech językach: języku erzja (1994), języku moksza (2001) i języku rosyjskim (2004, wersja poszerzona w 2010 roku)[1]. Epos jest bogato ilustrowany przez N.S. Makuszyna[1].

Podczas gdy sam epos ukształtował się w IX–XIII w. przed inwazją tatarsko-mongolską, narracja Mastorawy jest kontynuowana i odnosi się również do okresu interakcji z państwem rosyjskim[1]. Mastorawa dzieli się na następujące części: wiek bogów i stworzenia, zwyczaje i tradycje wieku antycznego, wiek Tuszjana i jego odejście, wiek wrogów, nowy wiek rosyjskiej autokracji, prognoza przyszłości Rosjan i ludu Erzja[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Gagaev Andrey Alexandrovich, Gagaev Pavel Alexandrovich, Tikhonov Roman Valerievich, Bochkareva Olga Victorovna. MASTORAVA BY A.M.SHARONOV: METAEPOS OF TRAGEDY AND UTHOPY AND PRACTHOPY OF ERZYA ETHNOS. „International Journal of Russian Studies”. 4 (1), s. 41–52, 2015. ISSN 2158-7051. (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]