Przejdź do zawartości

Matmata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matmata
‏ماطماطة القديمة‎
Ilustracja
Hotel Sidi Driss
Państwo

 Tunezja

Wilajet

Kabis

Populacja (2004)
• liczba ludności


2116[1]

Kod pocztowy

6070

Położenie na mapie Tunezji
Mapa konturowa Tunezji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Matmata”
Ziemia33°32′30″N 9°58′00″E/33,541667 9,966667

Matmata (arab. ‏ماطماطة القديمة‎ Maţmāţah) – miejscowość w Tunezji (gubernatorstwo Kabis) w rejonie niewysokich gór Dżabal Matmata.

Dom jaskiniowy

W miejscowości są wydrążone w skałach domostwa, które są udostępnione turystom. Na południu miejscowości znajduje się tzw. Kraina ksarów – ufortyfikowane osiedla berberyjskie na szczytach wzgórz. Najważniejszym elementem są kilkukondygnacyjne obronne spichlerze tzw. ghorfas. Historia ich powstania związana jest z najazdami plemion Banu Hilal, które w XI w. spustoszyły wówczas urodzajną krainę, zmuszając rdzenną ludność do usunięcia się w góry. Budowa potężnych, obecnie w większości zrujnowanych spichlerzy podyktowana była koniecznością obrony zapasów żywności.

Większość mieszkańców porzuciła swoje domostwa i przeniosła się ok. 20 km na północ do Nouvelle Matmata – wsi założonej przez władze tunezyjskie w celu odciążenia przeludnionej osady. Pozostali, w coraz mniejszym stopniu żyją z uprawy małych pól i hodowli zwierząt.

Hotele

[edytuj | edytuj kod]

Sidi Driss obejmuje 5 wydrążonych w piaskowcu dziedzińców, pomiędzy którymi biegną podziemne tunele. Wystrój hotelu posłużył jako scenografia do niektórych ujęć Gwiezdnych wojen. W hotelu można znaleźć pozostałości z planu filmowego. Hotele Les Berberes i Marhala to również przekształcone domy dawnych mieszkańców.

Muzeum Berberów

[edytuj | edytuj kod]

Nad muzeum pieczę sprawują miejscowe kobiety. Ekspozycja jest poświęcona technikom wyrobu dywanów oraz prezentuje tradycyjne miejscowe klucze do 30 cm długości.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wyniku spisu ludności w 2004 roku. Institut National de la Statistique - Tunesie. [dostęp 2017-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. (fr.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]
Panorama Matmata (styczeń 2011)
Panorama Matmata (styczeń 2011)