Matmata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matmata
ماطماطة القديمة
ilustracja
Państwo  Tunezja
Wilajet Kabis
Populacja (2004)
• liczba ludności

1800
Kod pocztowy 6070
Położenie na mapie Tunezji
Mapa lokalizacyjna Tunezji
Matmata
Matmata
Ziemia33°32′N 9°58′E/33,533333 9,966667
Dom jaskiniowy
Hotel Sidi Driss

Matmata, Mátmátah (ماطماطة القديمة) – miejscowość w Tunezji (Gubernatorstwo Kabis) w rejonie gór Dżebel.

W miejscowości są wydrążone w skałach domostwa troglodytów, które są udostępnione turystom. Na południu miejscowości znajduje się tzw. Kraina ksarów - ufortyfikowanego osiedla berberyjskie na szczytach wzgórz. Najważniejszym elementem są kilkukondygnacyjne obronne spichlerze tzw. ghorfas. Historia ich powstania związane jest z najazdami plemion Banu Hilal, które w XI w. spustoszyły wówczas urodzajną krainę, zmuszając rdzenną ludność do usunięcia się w góry. Budowa potężnych, obecnie w większości zrujnowanych spichlerzy podyktowana była koniecznością obrony zapasów żywności.

Większość mieszkańców porzuciła swoje domostwa i przeniosła się ok. 20 km na północ do Nowej Matmaty - wsi założonej przez władze tunezyjskie w celu odciążenia przeludnionej osady. Pozostali, w coraz mniejszym stopniu żyją z uprawy małych pól i hodowli zwierząt.

Hotele[edytuj]

Sidi Driss obejmuje 5 wydrążonych w piaskowcu dziedzińców, pomiędzy którymi biegną podziemne tunele. Wystrój hotelu posłużył jako scenografia do niektórych ujęć Gwiezdnych wojen. W hotelu można znaleźć pozostałości z planu filmowego. Hotele Les Berberes i Marhala to również przekształcone domy troglodytów.

Muzeum Berberów[edytuj]

Nad muzeum pieczę sprawują miejscowe kobiety. Ekspozycja jest poświęcona technikom wyrobu dywanów oraz prezentuje tradycyjne miejscowe klucze do 30 cm długości.

Panorama Matmata stycznia 2011.

Linki zewnętrzne[edytuj]