Matmata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matmata
ماطماطة القديمة
Ilustracja
Hotel Sidi Driss
Państwo  Tunezja
Wilajet Kabis
Populacja (2004)
• liczba ludności

2116[1]
Kod pocztowy 6070
Położenie na mapie Tunezji
Mapa lokalizacyjna Tunezji
Matmata
Matmata
Ziemia33°32′30″N 9°58′00″E/33,541667 9,966667

Matmata (arab. ‏ماطماطة القديمة‎ Maţmāţah) – miejscowość w Tunezji (gubernatorstwo Kabis) w rejonie niewysokich gór Dżabal Matmata.

Dom jaskiniowy

W miejscowości są wydrążone w skałach domostwa, które są udostępnione turystom. Na południu miejscowości znajduje się tzw. Kraina ksarów – ufortyfikowane osiedla berberyjskie na szczytach wzgórz. Najważniejszym elementem są kilkukondygnacyjne obronne spichlerze tzw. ghorfas. Historia ich powstania związana jest z najazdami plemion Banu Hilal, które w XI w. spustoszyły wówczas urodzajną krainę, zmuszając rdzenną ludność do usunięcia się w góry. Budowa potężnych, obecnie w większości zrujnowanych spichlerzy podyktowana była koniecznością obrony zapasów żywności.

Większość mieszkańców porzuciła swoje domostwa i przeniosła się ok. 20 km na północ do Nouvelle Matmata – wsi założonej przez władze tunezyjskie w celu odciążenia przeludnionej osady. Pozostali, w coraz mniejszym stopniu żyją z uprawy małych pól i hodowli zwierząt.

Hotele[edytuj | edytuj kod]

Sidi Driss obejmuje 5 wydrążonych w piaskowcu dziedzińców, pomiędzy którymi biegną podziemne tunele. Wystrój hotelu posłużył jako scenografia do niektórych ujęć Gwiezdnych wojen. W hotelu można znaleźć pozostałości z planu filmowego. Hotele Les Berberes i Marhala to również przekształcone domy dawnych mieszkańców.

Muzeum Berberów[edytuj | edytuj kod]

Nad muzeum pieczę sprawują miejscowe kobiety. Ekspozycja jest poświęcona technikom wyrobu dywanów oraz prezentuje tradycyjne miejscowe klucze do 30 cm długości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyniku spisu ludności w 2004 roku (fr.). Institut National de la Statistique - Tunesie. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Panorama Matmata (styczeń 2011)