Mawashi geri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mawashi-geri (jap. 回し蹴り?) można przetłumaczyć jako „cios z półobrotu”, chociaż poprawną nazwą jest kopnięcie okrężne[1][2]. Jest to kopnięcie używane w japońskich sztukach walki[3][4][5].

Technika[edytuj | edytuj kod]

Mawashi-geri może być wykonany z różnych pozycji i istnieje kilka metod jego poprawnego wykonania[6][7]. Technika używana jest głównie w Karate, Jujutsu, Kenpo itp.[8][9][10] Częścią jej wykonania, która zawsze jest stała, jest to, że kopnięcie jest wykonywane do wewnątrz i pod kątem, co najmniej równolegle do płaszczyzny maty, do 45 stopni w górę. Jest to uderzenie boczne powierzchnią stopy.W idealnej sytuacji stopa znajdująca się na ziemi podczas kopnięcia wskazuje bezpośrednio od przeciwnika, ale od 90 do 45 stopni odchyłu może być również akceptowalne[11][12][13].

Warianty[edytuj | edytuj kod]

Jeśli mawashi-geri zostanie wyprowadzony przez nogę wykroczną, rozpoczyna ona ruch z ziemi, przesuwając się na pozycję z ugiętym kolanem wskazującym na obszar gdzie ma sięgnąć uderzenie. Bez zatrzymywania, noga obraca się do wewnątrz pod dowolnym kątem, w którym zostanie wyprowadzone kopnięcie, a na końcu, noga zostaje wyrzucona aby uderzyć przeciwnika, po czym natychmiast wraca na matę[potrzebny przypis].

Jeśli kopnięcie jest wyprowadzane z nogi zakrocznej, możliwy jest inny wariant. Noga zakroczna podnosi się ze zgiętym kolanem skierowanym w bok, a całe ciało obraca się, w momencie gdy kolano obraca się do przodu. Obrót ciała i boczny ruch nogi zwiększają pęd nogi, który porusza się w taki sam sposób jak w wypadku kopnięcia wyprowadzanego przez nogę wykroczną[potrzebny przypis].

Ostatnia możliwa zmiana dotyczy samej stopy. Można albo uderzyć podbiciem stopy (z kostką i palcami zadartymi), albo poduszką stopy (kostki i palce odgięte). Ewentualnie można całkowicie zrezygnować z używania stopy i zamiast tego uderzyć golenią[potrzebny przypis].

Cele[edytuj | edytuj kod]

Typowymi celami tego kopnięcia są głowa (szczególnie podczas zawodów) oraz kolana i wolne żebra. Kyokushinkai karatecy zazwyczaj używają niskich ataków mawashigeri, aby uderzać w uda przeciwników, podczas gdy w innych stylach walki ten cel uderzenia jest mniej powszechny[14][15].

W sztukach walki istnieje wiele różnych metod wyprowadzania okrężnych kopnięć. Jedna z metod uwzględnia podniesienie kolana, a następnie szybkie obrócenie biodra i wyprowadzenie kopnięcia poduszką stopy[potrzebny przypis].

W miarę upływu lat niektóre szkoły sztuk walki trenują kopnięcia okrężne golenią, co zawsze było preferowaną metodą w Muay Thai.

Innym popularnym miejscem kontaktowym jest wierzch stopy. Kopnięcia z ich wykorzystaniem są, ze względów bezpieczeństwa, zwykle praktykowane podczas sparingów w szkołach sztuk walki[potrzebny przypis].

Obecnie coraz więcej karateków stosuje „zamarkowane kopnięcia”, które występują, gdy trenujący podniesie swoją atakującą nogę wyżej niż zamierzony cel, następnie wykonując kopnięcie z góry. Bardzo skuteczny atak na udo[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]