Mawrodafni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mawrodafni (Mavrodafni lub Mavrodaphne, gr. Μαυροδάφνη) – nazwa lokalnego szczepu czarnych winogron z okolic Achai na Peloponezie i na Wyspach Jońskich, jak i produkowanego z nich czerwonego, słodkiego, wzmacnianego wina kojarzonego z Patrą.

Produkcja wina[edytuj | edytuj kod]

Piwnica Cesarska w Achai z beczkami Mawrodafni

Mavrodafni początkowo przetwarzane w dużej kadzi wystawionej na słońce. Po pewnym czasie, gdy wino osiągnie pewien poziom dojrzałości, fermentacja jest zatrzymywana przez dodanie destylatu przygotowanego z poprzednich roczników. Następnie mieszanka destylatu Mawrodafni i wina, nadal zawierająca pozostałości cukru, zostaje przeniesiona do piwnic w celu zakończenia procesu dojrzewania. Jest to tzw. "edukacja" wina w kontakcie ze starszymi rocznikami w procesie zwanym solera. Tak sporządzone wino jest butelkowane i sprzedawane jako wino deserowe "Mawrodafni OPAP" (OPAP i OPE to greckie klasyfikacje win najlepszej jakości).

Cechy wina[edytuj | edytuj kod]

Mawrodafni jest ciemne, prawie nieprzejrzyste, ciemno purpurowe wpadające w purpurowo-brązowy. Kojarzone w nim aromaty i smaki to karmel, czekolada, kawa, rodzynki i śliwka.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na przedmieściach Patry udostępniona jest do zwiedzania wytwórnia Achaia Clauss, w której można przyjrzeć się technologii produkcji Mawrodafni i stuletnim dębowym beczkom z winem z czasów powstania tej wytwórni[1]. Wytwórnię otwarto w 1854. Według opowieści jej właściciel pochodzący z Niemiec, przypisał winu nazwę od imienia ukochanej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przewodnik po Patrze. www.po40.pl. [dostęp 2010-04-29].
  2. Informacje o Achai i Patrze. grecja.home.pl. [dostęp 2010-04-29].