Nomos Achaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nomos Achaja
Achaja
Νομός Αχαΐας
Nomos
Ilustracja
Achaja. Polja na północ od Kastri
Państwo

 Grecja

Region

Grecja Zachodnia

Siedziba

Patras

Powierzchnia

3271,5 km²

Populacja (2005)
• liczba ludności


331 316

• gęstość

101 os./km²

Numer kierunkowy

2610, 269x0

Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba demosów

21

Liczba kinotitesów

2

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Achaja”
Ziemia38°05′N 21°52′E/38,086808 21,859836
Strona internetowa

Achaja (Αχαΐα) – kraina historyczna i do końca 2010 roku nomos (nowogr.: Νομός Αχαΐας) w Grecji Zachodniej, w północnej części Peloponezu, ze stolicą w Patras. Graniczył z nomosami: Koryntia, Arkadia (region administracyjny Peloponez) i Elida (Grecja Zachodnia). Powierzchnię 3271 km², zamieszkuje około 331 tys. osób (stan z 2005).

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Achaja położona jest na północy nad Zatoką Patraską od zachodu, i nad Zatoką Koryncką od wschodu (zatoki Morza Jońskiego rozdziela Cieśnina Riońska). Na południu Achaja jest ograniczona łańcuchami górskimi: Erymant (2224 m n.p.m.) od zachodu, oraz Aroania (2341 m n.p.m.) od wschodu. W pobliżu Patras masyw Panachajko (1926 m n.p.m.). Klimat typowo śródziemnomorski z upalnymi, suchymi latami i łagodnymi zimami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W starożytności Achaję zamieszkiwał grecki lud Achajów o bliżej nie ustalonym pochodzeniu. Przypuszcza się, że Achajowie mogli przybyć na te tereny z południowej Tesalii. Homer używa jednak tej nazwy często w odniesieniu do wszystkich greckich żołnierzy, a w Przeglądzie Okrętów w Iliadzie w odniesieniu do mieszkańców Argos i Tyrynsu w Argolidzie (co stało się powodem wysunięcia innej hipotezy, że Achajowie zostali wyparci stamtąd przez Dorów).

W czasach Cesarstwa rzymskiego Achaja wraz z całym Peloponezem, Attyką i terenami przy północnych brzegach Zatoki Korynckiej należała do rzymskiej prowincji Achaja. Następnie znalazła się we władzy Bizancjum.

W XIII wieku krzyżowcy założyli tu Księstwo Achai. W kolejnych wiekach władzę sprawowali tu Turcy osmańscy (przejściowo – w XVI i XVII wieku także Wenecjanie), aż do włączenia Achai do niepodległej Grecji w 1830.

Rolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Uprawa winorośli, owoców cytrusowych i oliwek. Hodowla kóz i owiec. Nad Zatoką Koryncką ryby.

8 km na południowy wschód od Patras – Achaja-Clauss (nowogr. Αχάια Κλάους), Wytwórnia i Piwnice Win (rok założenia 1861), najstarsze i jedno z największych przedsiębiorstw tej branży w Grecji, wytwarza rocznie około 30 mln litrów wina (z winogron pochodzących z winnic całego kraju). 60 419 ha winnic na Peloponezie jest największym regionem winiarskim w Grecji.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Bardzo urozmaicona rzeźba terenu, czyste plaże nadmorskie Zatoki Korynckiej, lasy i winnice, pamiątki historyczne i kultury oraz etnografia, sprawiają, że Achaja jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów Grecji.

Galeria[edytuj | edytuj kod]