Medal „Za nienaganną służbę” (Ukraina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal Za nienaganną służbę
Медаль «За бездоганну службу»
Awers
Awers medalu I stopnia
Awers
Awers medalu II stopnia
Awers
Awers medalu III stopnia
Baretka
Baretka I stopnia
Baretka
Baretka II stopnia
Baretka
Baretka III stopnia
Ustanowiono

5 października 1996

Wielkość

43 mm

Kruszec

nowe srebro, tombak

Powyżej

Medal „Za wojskową służbę Ukrainie”

Poniżej

Medal „Obrońca Ojczyzny”

Medal Za nienaganną służbę (ukr. Меда́ль «За бездога́нну слу́жбу») – ukraińskie odznaczenie wojskowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione dekretem Prezydenta Ukrainy nr 932/96[1] z dnia 5 października 1996 roku, dla wyróżnienia nienagannej służby w jednostkach sił zbrojnych Ukrainy, jednostkach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy, Gwardii Narodowej Ukrainy, Straży Granicznej Ukrainy i w Obronie Cywilnej Ukrainy.

Odznaczenie posiada 3 stopnie i może być nadawane jednorazowo w każdym stopniu zaczynając od najniższego tj. III stopnia.

Pierwsze nadanie miało miejsce 4 grudnia 1996 roku.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie jest nadawane oficerom, chorążym i podoficerom sił zbrojnych, oddziałów i jednostek organizacyjnych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Gwardii Narodowej Ukrainy, Straży Granicznej i Obrony Cywilnej. Wykaz osób, które mogą zostać odznaczone, został ponownie określony w ustawie nr 1559-III[2] z 16 marca 2000 r., która doprecyzowała wcześniejszy dekret i uaktualniła wykaz w związku ze zmianami struktur podległych poszczególnym ministerstwom.

Podstawą wyróżnienia jest nienaganna służba, wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych przez okres służby co najmniej 10 lat.

Odznaczenie posiada 3 stopnie, które mogą być nadane w kolejności od najniższego, tylko raz w danym stopniu. O nadaniu medalu danego stopnia decyduje okres służby: co najmniej 20 lat dla medalu I stopnia, 15 lat – II stopnia i 10 lat – III stopnia.

Medale nadaje Prezydent Ukrainy na wniosek Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych, dowództwa Gwardii Narodowej, Straży Granicznej, kierownictwa Służby Bezpieczeństwa i departamentu Ochrony Państwa.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka medalu wykonana jest z nowego srebra (stopnie I i II) i tombaku (stopień III) i ma kształt krzyża utworzonego z czterech tarcz. Ma wielkość 43 mm[1]. Tarcze skierowane są węższymi końcami do siebie.

Na awersie znajduje się miecz skierowany ostrzem do góry i znajdujący się na tarczach stanowiących pionowe ramię krzyża. W środku krzyża znajduje się owalna tarcza z herbem Ukrainy, poniżej jest wieniec z liści dębowych. Pod tarczą jest szarfa z napisem ЗА БЕЗДОГАННУ СЛУЖБУ (pol. Za nienaganną służbę). Tarcze w odznace medalu I i III stopnia pokryte są dodatkowo czerwoną emalią. Odznaka medalu II stopnia jest w barwach metalu, z którego została wykonana[1].

Rewers odznaki jest gładki, w środkowej części znajduje się okrągła tarcza, na której wybijany jest numer odznaczenia.

Medal zawieszony jest na prostokątnej zawieszce o długości 45 mm i szerokości 28 mm, obciągniętej wstążką koloru jasnoniebieskiego o szer. 28 mm. W zależności od stopnia odznaczenia, zaczynając od środka znajduje się odpowiednia liczba wąskich pasków, każdy o szer. 3 mm, koloru żółtego i niebieskiego (barwy flagi Ukrainy). Odpowiednio wstążka medalu I stopnia ma jeden pasek żółty i dwa niebieskie, II stopnia – dwa paski żółte i trzy niebieskie, III stopnia – trzy paski żółte i cztery niebieskie[1]. Baretka medalu ma wysokość 12 mm i długość 24 mm.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Сергей Васильевич Потрашков: Награды СССР, России и Украины. Charków: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга», 2011, s. 355-357. ISBN 978-5-9910-1393-2. (ros.).