Przejdź do zawartości

Herb Ukrainy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Ukrainy
ilustracja
Informacje
W oryginale

Герб України

Wprowadzono

1992

Herb Ukrainy (ukr. Герб України) – jeden z symboli państwowych Ukrainy. Herbem jest złoty trójząb (ukr. тризуб – [tryzúb]) na niebieskiej tarczy. W obecnie funkcjonującej formie został wprowadzony 19 lutego 1992 roku, na mocy ustawy „O herbie państwowym Ukrainy”[1][2].

Symbol władców plemion (prawdopodobnie wikingów zwanych Waregami i wywodzącej się z nich dynastii Rurykowiczów) pojawił się na terenach dzisiejszej Ukrainy, został przejęty przez Rusów, stając się następnie herbem książąt ruskich. Pierwowzorem godła, powszechnie uważanego za trójząb, jest symbol pierwszych Rurykowiczów.

Herbem Księstwa Ruskiego był Święty Michał na niebieskim polu, odziany w złotą zbroję, trzymający złoty miecz i złotą tarczę, z białymi skrzydłami opadającymi na dół i głową otoczoną nimbem.

Jako herb ukraińskiego państwa został po raz pierwszy przyjęty uchwałą URL z 12 lutego 1918 r.[1]

Odpowiednio do konstytucji Ukrainy, ukraiński herb ma występować w dwóch odmianach: małej – żółty trójząb z czasów Włodzimierza Wielkiego na niebieskim polu, oraz wielkiej. Herb w odmianie wielkiej nie został oficjalnie zatwierdzony przez parlament, z powodów braku odpowiedniej liczby głosów i oporu niektórych frakcji parlamentarnych. Według istniejącej propozycji, na wielkim herbie ma być przedstawiona tarcza z małym herbem, którą podtrzymują: z prawej (heraldycznie[a]) strony lew z godła Księstwa Halickiego, a z lewej Kozak z muszkietem, znak Hetmanatu (Ukrainy naddnieprzańskiej). U zwieńczenia herbu korona Włodzimierza Wielkiego.

Niektórzy widzą w godle także dodatkową, głębszą symbolikę, mianowicie w trójząb miałoby być wpisane ukraińskie słowo воля – wolność. В stanowi lewy „ząb”, u dołu wpisane jest О, w środku Л, a w prawy „ząb” wpisane jest Я[3][4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b МАЛИЙ ГЕРБ УКРАЇНИ [online], resource.history.org.ua [dostęp 2024-01-28].
  2. Про Державний герб України [online], Офіційний вебпортал парламенту України [dostęp 2024-01-28] (ukr.).
  3. Державний герб України: як виник тризуб та що приховує цей офіційний символ [online], www.unian.ua [dostęp 2024-05-29] (ukr.).
  4. Факти про Державний Герб України [online], Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради [dostęp 2024-05-29] (ukr.).
  5. Symbole narodowe - Konsulat Ukrainy w Przemyślu [online] [dostęp 2019-07-30] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-13].