Herb Ukrainy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Ukrainy w odmianie małej

Herbem Ukrainy jest złoty trójząb (ukr. тризуб – [tryzúb]) na niebieskiej tarczy. Został on oficjalnie przyjęty w 1918 roku.

Symbol władców starożytnych plemion (prawdopodobnie wikingów zwanych Waregami i wywodzącej się z nich dynastii Rurykowiczów) pojawił się na terenach dzisiejszej Ukrainy, został przejęty przez Rusów, stając się następnie herbem książąt ruskich. Pierwowzorem godła, powszechnie uważanego za trójząb, jest symbol pierwszych Rurykowiczów - schematyczny rysunek sokoła z głową skierowaną ku dołowi[potrzebny przypis].

Trójząb na monecie Jarosława Mądrego.

Herbem Księstwa Ruskiego i Rusi Kijowskiej był Święty Michał na niebieskim polu, ubrany w złote ubranie, trzymający złoty miecz i złotą tarczę, z białymi skrzydłami opadającymi na dół i głową otoczoną nimbem.

Ukraiński herb występuje w dwóch odmianach: małej – żółty trójząb z czasów Włodzimierza Wielkiego na niebieskim polu i wielkiej, na którym tarczę z małym herbem podtrzymują: z prawej (heraldycznie) strony lew z godła Księstwa Halickiego, a z lewej Kozak z muszkietem, znak Hetmanatu (Ukrainy naddnieprzańskiej). U zwieńczenia herbu korona Włodzimierza Wielkiego. Herb w odmianie wielkiej nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony przez parlament z powodów braku odpowiedniej liczby głosów i oporu niektórych frakcji parlamentarnych.

Trójząb symbolizuje suwerenność kraju poprzez wpisane w niego ukraińskie słowo воля - wolność. В stanowi lewy "ząb", u dołu wpisane jest О, w środku Л, a w prawy "ząb" wpisane jest Я.

Na dole wstęga w barwach flagi, pod którą umieszczono ornament roślinny: kłosy pszenicy i owoce kaliny.

Zobacz też[edytuj]