Megatherium americanum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Megatherium americanum
Cuvier, 1796
Megatherium americanum
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd szczerbaki
Rodzina Megatheriidae
Rodzaj Megatherium
Gatunek Megatherium americanum

Megatherium americanumgatunek wymarłego szczerbaka z rodziny Megatheriidae, wielkości zbliżonej do słoni. Znany z plejstoceńskich pokładów Ameryki Południowej. Odkryty po raz pierwszy w 1789 w Brazylii. Gatunek typowy rodzaju Megatherium.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pojawił się 1,9 miliona lat temu w Ameryce Południowej. Ten przedstawiciel plejstoceńskiej megafauny wyginął względnie niedawno, bo ok. 10 tysięcy lat temu.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Megatherium americanum był największym z dotychczas poznanych szczerbaków. W przeciwieństwie do jego współcześnie żyjących, dużo mniejszych krewnych Megatherium był jednym z największych ssaków żyjących na Ziemi. Ważył prawie tak dużo jak samiec słonia afrykańskiego. Posiadał pazury o długości do 30 cm, opierał się na ziemi zewnętrzną powierzchnią dłoni. Osiągał długość 5-6 metrów i wagę ok. 4-5 ton. Jego skórę pokrywała gruba sierść. Miał solidny szkielet z dużą obręczą biodrową i szerokim, dobrze umięśnionym ogonem. Poruszał się czworonożnie, ale mógł unosić się na tylnych kończynach.

Megatherium americanum
Megatherium americanum back.JPG
Megatherium americanum complete.JPG
Megatherium americanum feet.JPG
Megatherium americanum down.JPG
Megatherium americanum hips.JPG
Megatherium americanum side.JPG

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Bargo, M.S. 2001. The ground sloth Megatherium americanum: Skull shape, bite forces, and diet. – Acta Palaeontologica Polonica 46, 2, 173–192. (abstrakt)
  2. Gerardo De Iuliis, On the taxonomic status of Megatherium sundti Philippi, 1893 (Mammalia: Xenarthra: Megatheriidae), Ameghiniana v.43 n.1 Buenos Aires jan./mar. 2006 (en)
  3. Kazimierz Kowalski: Ssaki, zarys teriologii. Warszawa: PWN, 1971.