Przejdź do zawartości

Mewa siodłata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez AlleborgoBot (dyskusja | edycje) o 17:59, 5 gru 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Mewa siodłata (Larus marinus) - duży ptak wodny z rodziny mew, zamieszkujący pas od Wielkich Jezior Północnoamerykańskich, wschodniej Kanady i USA po Karolinę Północną na południu, południową Grenlandię, Islandię, Wyspy Owcze, Wyspy Brytyjskie, północną Francję, oraz Półwysep Skandynawski po Morze Białe. Zimą przenosi się bardziej na południe osiągając brzegi Morza Śródziemnego (sporadycznie Maroko) oraz Antyle. W Polsce przelotem, nielicznie koczuje zimą na wybrzeżu. W głębi kraju pojawia się bardzo rzadko.

Cechy gatunku
Wyraźnie zaznaczony jedynie dymorfizm wiekowy. Grzbiet i skrzydła czarne. Na końcówkach skrzydeł białe plamki. Reszta ciała biała. Dziób żółty z czerwoną plamą na żuchwie, nogi różowe. Osobniki młodociane białe, z gęstym brązowym cętkowaniem na wierzchu ciała, i podobnym, lec rzadszym na spodzie. Na ogonie szeroka, ciemna pręga. Dziób ciemnoszary. Szatę osobników dorosłych uzyskują w 4. roku życia.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 70-80 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 150-170 cm
waga ok. 1,3-2,3 kg
Biotop
Wybrzeża mórz o skalistych brzegach, rzadziej piaszczystych. Lokalnie brzegi dużych rzek i jezior. Poza okresem lęgowym również otwarte morze.
Gniazdo
Na ziemi, w piasku, na skałach, w trawie, zawsze w pobliżu brzegu. Tworzy niewielkie kolonie, lub w koloniach innych mew.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu-czerwcu 1-3 jaj.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są od przez okres około 27 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta uzyskują zdolność do lotu w wieku około 8 tygodni.
Pożywienie
Różnorodny pokarm zwierzęcy, odpadki, a także jagody.
Ochrona
Gatunek chroniony.

Zobacz też: przegląd zagadnień z zakresu biologii, fauna Polski, ptaki Polski.

  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).