Mezozaury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mezozaury
Mesosauria
Baur, 1889
Rekonstrukcja szkieletu mezozaura (Williston, 1914)
Rekonstrukcja szkieletu mezozaura (Williston, 1914)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada anapsydy
Rząd Mesosauria
Rodzina Mesosauridae

Mezozaury (rząd Mesosauria, rodzina Mesosauridae[1]) – grupa prymitywnych gadów z podgromady Anapsida, które powróciły do życia w wodzie. Pojawiły się w górnym karbonie, a zniknęły w dolnym permie. Żyły w słodkich wodach śródlądowych, osiągały około 90 cm długości. Odżywiały się rybami. Ich szczęki, uzbrojone w bardzo liczne zęby w wyjątkowo długiej czaszce, były przystosowane do łowienia ryb. Palce wszystkich kończyn spięte błonami pływnymi. Ogon bocznie spłaszczony był główną siłą napędową do pływania. Znane są skamieniałe embriony wczesnopermskich mezozaurów, w tym jeden zachowany w ciele dorosłego osobnika; nie znaleziono razem z nimi pozostałości skorupek jaj, co sugeruje, że mezozaury były żyworodne lub jajożyworodne[2].

Ich szczątki znajdowano w osadach z wczesnego permu na półkuli południowej na obszarze superkontynentu Gondwany – w płd. Brazylii, płd. i zach. Afryce i na Antarktydzie.

Rodzaje:[1]

Według innych źródeł jedynym znanym przedstawicielem jest mezozaur[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mesosauria (ang.). BioLib. [dostęp 2009-04-28].
  2. Graciela Piñeiro, Jorge Ferigolo, Melitta Meneghel i Michel Laurin. The oldest known amniotic embryos suggest viviparity in mesosaurs. „Historical Biology”, 2012. DOI: 10.1080/08912963.2012.662230 (ang.). 
  3. Mesosauria: Definition from Answers.com. [dostęp 22-11-2008].