Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna
International Hydrographic Organization
Mapa
     państwa członkowskie
     zatwierdzone, oczekujące członkostwa
     wnioskujące o członkostwo
Język roboczy angielski, francuski
Siedziba Monako Monako
Członkowie 80
Prezydent Grecja Alexandros Maratos
Utworzenie 1921
Rozwiązanie istnieje
Strona internetowa

Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna, IHO (ang.: International Hydrographic Organization, fr.: Organisation hydrographique internationale) – jest to pozarządowa organizacja międzynarodowa powołana w 1921. Organizacja ta jest efektem międzynarodowych konferencji i kongresów, które obywały się już od roku 1889.

Każde państwo członkowskie IHO reprezentowane jest przez odrębne biuro hydrograficzne. Zwierzchnictwo nad wszystkimi oddziałami sprawuje Międzynarodowe Biuro Hydrograficzne z siedzibą w Monako. W zarządzie Biura zasiadają dyrektorzy wybierani spośród przedstawicieli krajów członkowskich.

Celem organizacji jest kontrolowanie działań hydrograficznych poszczególnych państw. Jej głównymi zadaniami są: zapewnianie bezpieczeństwa w nawigacji i ochrona środowiska morskiego. IHO prowadzi rozmaite akcje, w tym badania morskie, oraz wspiera kraje zrzeszone w ich przeprowadzaniu.

Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna wydaje biuletyn Limits of Oceans and Seas, w którym określa granice pomiędzy oceanami.

Polskę reprezentuje Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]