Międzynarodowy Dzień Romów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowy Dzień Romów
Ilustracja
Węgierski zespół cygański Kalyi Jag na występach w Warszawie (18 lipca 2010).
Dzień

8 kwietnia

Typ święta

romskie, międzynarodowe

Upamiętnia

I Światowy Kongres Romów pod Londynem (1971)

Znaczenie

poznawanie kultury i tradycji romskiej oraz podniesienie świadomości o Romach

Inne nazwy

Światowy Dzień Romów

Międzynarodowy Dzień Romów (rom. International Roma Day) – święto romskie obchodzone corocznie 8 kwietnia ustanowione na IV Kongresie Międzynarodowego Związku Romów (International Romani Union, IRU)[a] w Jadwisinie k. Serocka w 1990 roku, który odbył się pod patronatem UNESCO[1].

Dzień obchodów upamiętnia pierwsze spotkanie przedstawicieli Romów z 25 państw, które odbyło się 8 kwietnia 1971 roku pod Londynem[2].

Pierwszy Światowy Kongres Romów zainaugurował działalność Światowej Rady Romów, która zwróciła się do państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową. Powołany został Międzynarodowy Komitet Cyganów, ustalono flagę i hymn[1].

Wszystkie te wydarzenia łączy jeden dzień, świętowany jako Międzynarodowy Dzień Romów, nie tylko przez nich samych ale także przez miłośników kultury romskiej. Obchody Dnia wspierane są na szczeblu międzynarodowym przez międzynarodowe organizacje romskie, Radę Europy, Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Komisję Europejską[3].

Obchody są okazją do poszerzenia świadomości o narodzie romskim, jego zwyczajach i tradycjach (romanipen) oraz poznania problemów, z jakimi borykają się we współczesnym świecie[3].

W Muzeum Okręgowym w Tarnowie powstał dział gromadzący zbiory, dokumentację naukową i ikonografię dotyczącą Romów. Od 1979 roku znajduje się tu jedyna w świecie stała wystawa poświęcona Romom[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwę International Romani Union (IRU) przyjęto na II Kongresie, który odbył się w 1978 roku w Genewie (za źr. Związku Romów Polskich).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Historia International Romani Union (IRU). Związek Romów Polskich, 2007-03-28. [dostęp 2011-11-20].
  2. Międzynarodowy Dzień Romów. Związek Romów Polskich. [dostęp 2013-01-01].
  3. a b Międzynarodowy Dzień Romów. Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania, 2011-04-08. [dostęp 2011-11-20].
  4. Romowie. Historia i kultura. Muzeum Okręgowe w Tarnowie (oficjalna strona). [dostęp 2020-04-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]