Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowy Dzień Szczęścia
Ilustracja
Balony szczęścia.
Dzień

20 marca

Państwa

 ONZ

Typ święta

międzynarodowe

Znaczenie

dążenie społeczeństwa do szczęścia

Podobne święta

Światowy Dzień Uśmiechu
(1. piątek października od 1963)[1]

Międzynarodowy Dzień Szczęścia (ang. International Day of Happiness) – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/66/281 z dnia 28 czerwca 2012 roku. Na obchody wyznaczono dzień 20 marca[2].

Uchwalenie Dnia Szczęścia było częścią dyplomatycznej kampanii himalajskiego królestwa Bhutanu, które już od 1972 stosuje wskaźnik szczęścia narodowego (GNH)[a], służący do oceny jakości życia w sposób bardziej całościowy niż powszechnie stosowany wyłącznie ekonomiczny wskaźnik PKB (ang. GDP)[3].

Rezolucja stwierdza, że "Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka", uznając jednocześnie potrzebę bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje zrównoważony rozwój, walkę z ubóstwem, szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów[2].

Zgromadzenie Ogólne ONZ w swej uchwale zwróciło się do wszystkich państw członkowskich, organizacji systemu Narodów Zjednoczonych i innych organizacji międzynarodowych oraz regionalnych, a także społeczeństwa obywatelskiego, w tym organizacji pozarządowych i osób fizycznych, do obchodów Międzynarodowego Dnia Szczęścia w odpowiedni sposób, w tym poprzez edukację i publiczne działania podnoszące świadomość społeczeństwa w dążeniu do szczęścia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wskaźnika GNH nie należy mylić z światowym indeksem szczęścia (HPI).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. World Smile Day - oficjalna strona (ang.)
  2. a b c Resolution adopted by the General Assembly , 66/281. International Day of Happiness. Oficjalna strona ONZ. [dostęp 2013-02-24]. (ang.).
  3. ONZ ogłasza Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Witryna ecoSilesia.com, 2012-07-02. [dostęp 2013-02-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]