Miękki enter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Miękki enter – potoczne określenie przejścia do nowej linii w edytorach, w których wciśnięcie klawisza Enter powoduje rozpoczęcie nowego akapitu. Wstawia się go zazwyczaj wciskając kombinację klawiszy Shift+Enter.

Użycie[edytuj]

We współczesnych edytorach tekstu, takich jak MS Word czy Writer, wciśnięcie klawisza ↵ Enter generuje znak, który jest interpretowany jako nowy akapit. Ponieważ często istnieje konieczność wprowadzenia przejścia do nowej linii w konkretnym miejscu tekstu, w ramach aktualnie edytowanego akapitu, wprowadzono tzw. Miękki enter, który przez te aplikacje jest interpretowany właśnie w taki sposób: jako przejście do nowej linii, ale w ramach aktualnego akapitu. Gdy pisze się typowy tekst – ciąg znaków, w konkretnym akapicie – nie ma zwykle konieczności wprowadzania znaków nowej linii. W takim przypadku kolejne wprowadzane znaki są umieszczane w bieżącej linii, aż do chwili, gdy wprowadzany wyraz, nie mieści się już pomiędzy marginesami strony, określonymi w ustawieniach strony. Wyraz taki jest automatycznie przenoszony do nowej linii (lub jego część, w przypadku użycia opcji przenoszenia).

Należy jednak zauważyć, że układ (położenie wyrazów) w obrębie linii i akapitu tak napisanego tekstu może się zmienić, w przypadku zmiany formatowania tekstu, np. strony, lub znaków, np. zmiana szerokości marginesów na stronie (zmniejszenie miejsca na znaki tekstu); zmiana rozmiaru czcionki, zmiana odstępów między znakami (mniejsza liczba znaków zmieści się pomiędzy marginesami), itp. W rzeczywistości bowiem wyświetlane linie są jedynie sposobem automatycznego rozmieszczenia tekstu w obrębie akapitu, a nie odrębną jednostką redakcyjną. Dopiero Miękki enter wprowadza taką jednostkę. W tym przypadku Miękki enter znajduje zastosowanie do wymuszenia przejścia do nowej linii w danym miejscu w ramach akapitu, bez względu na zmianę układu tekstu spowodowaną ww. i podobnymi zmianami formatowania.

Podgląd[edytuj]

Miękki Enter należy do kategorii białych znaków i nie jest widoczny w dokumencie, w inny sposób, niż przeniesienie następujących po nim znaków do nowej linii. W opcjach jednak wielu edytorów istnieje możliwość włączenia podglądu wszystkich znaków, w tym białych znaków, oznaczonych pewnymi, wybranymi przez twórców programu, znakami zastępczymi.

Na przykład w edytorze MS Word Miękki enter jest oznaczany przy podglądzie w trybie „Pokaż wszystko” (oznaczonym symbolem: ¶) znakiem zakrzywionej strzałki, analogicznej do występującego na wielu klawiaturach symbolu, umieszczanego na klawiszu ↵ Enter. Znak ten ma w standardzie Unicode przypisany kod 11[1].

Przypisy

  1. uzyskany funkcją AscW języka Visual Basic for Applications w MS Word 2003