Shift

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klawisz Shift
Położenie klawisza Shift na klawiaturze

Shift – klawisz modyfikatora używany do wpisywania wielkich liter i innych alternatywnych "górnych" symboli (znajdujących się na klawiszach nad innymi "podstawowymi" znakami np: $ nad 4, : nad ;). Na klawiaturze znajdują się dwa takie klawisze: po lewej i prawej stronie głównego bloku klawiatury.

Podczas pracy przy włączonym klawiszu caps lock Shift pozwala wpisywać małe litery.

Klawisz ten ma o wiele większe wykorzystanie w klawiaturze komputerowej niż w klawiaturze maszyny do pisania:

  • Czasami jest wykorzystywany do modyfikacji działania klawiszy funkcyjnych. Nowoczesne klawiatury posiadają zazwyczaj tylko 12 klawiszy funkcyjnych. Wciśnięcie Shift+F1 może być wykorzystane do uzyskania F13, Shift+F2 dla F14, itd.
  • Może modyfikować skróty klawiaturowe z klawiszami Alt i Ctrl. Na przykład kombinacja Alt+Tab, która przełącza okna, po wciśnięciu klawisza Shift przełącza je w odwrotnej kolejności.
  • Przytrzymanie Shifta podczas przesuwania kursora tekstowego powoduje zaznaczenie tekstu.
  • Klawisz ten może być użyty także podczas pracy z myszką: przytrzymanie go podczas klikania w odnośnik w przeglądarce internetowej otwiera stronę w nowym oknie.
  • Przytrzymanie klawisza Shift podczas wkładania płyty CD powoduje zablokowanie funkcji autorun.

Interesującym faktem jest to, że kiedy wciśnięte są oba klawisze Shift można wpisać tylko niektóre litery (ang. double shift key paradoxon). Na przykład na klawiaturze DELL Model RT7D20 da się wpisać tylko następujące litery: A, C, D, E, G, I, J, L, N, R, S, T, U, V, W i Y. Fenomen ten jest głównym ograniczeniem przy projektowaniu klawiatur. [1]


Zobacz też[edytuj]