Shift

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klawisz Shift
Położenie klawisza Shift na klawiaturze

Shift – klawisz modyfikatora używany do wpisywania wielkich liter i innych alternatywnych "górnych" symboli (znajdujących się na klawiszach nad innymi "podstawowymi" znakami np: $ nad 4, : nad ;). Na klawiaturze znajdują się dwa takie klawisze: po lewej i prawej stronie głównego bloku klawiatury.

Podczas pracy przy włączonym klawiszu caps lock Shift pozwala wpisywać małe litery.

Klawisz ten ma o wiele większe wykorzystanie w klawiaturze komputerowej niż w klawiaturze maszyny do pisania:

  • Może być wykorzystany do modyfikacji działania klawiszy funkcyjnych. Nowoczesne klawiatury posiadają zazwyczaj tylko 12 klawiszy funkcyjnych. Wciśnięcie Shift+F1 może być wykorzystane do uzyskania F13, Shift+F2 dla F14, itd.
  • Może modyfikować skróty klawiaturowe z klawiszami Alt i Ctrl. Na przykład kombinacja Alt+Tab, która przełącza okna, po wciśnięciu klawisza Shift przełącza je w odwrotnej kolejności.
  • Przesuwania kursora tekstowego przy wciśniętym klawiszu Shift powoduje zaznaczenie tekstu.
  • Klawisz ten może być użyty także podczas pracy z myszką: przytrzymanie go podczas klikania w odnośnik w przeglądarce internetowej otwiera stronę w nowym oknie.
  • Przytrzymanie klawisza Shift podczas wkładania płyty CD powoduje zablokowanie funkcji autorun.
  • W m.in. czeskiej klawiaturze wciśnięcie klawisza š (3 na polskiej klawiaturze programisty) razem z klawiszem ⇧ Shift spowoduje wpisanie cyfry 3, a nie wielkiej litery Š.

Gdy wciśnięte są oba klawisze Shift, można wpisać tylko niektóre litery. Na przykład na klawiaturze DELL Model RT7D20 da się wpisać tylko następujące litery: A, C, D, E, G, I, J, L, N, R, S, T, U, V, W i Y.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]