Przejdź do zawartości

Miński Państwowy Uniwersytet Lingwistyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miński Państwowy Uniwersytet Lingwistyczny
Мінскі дзяржаўны лінгвістычны ўніверсітэт
Ilustracja
Data założenia

1948

Państwo

 Białoruś

Adres

ul. Zacharowa 21
Mińsk

Rektor

Natalja Baranawa

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Miński Państwowy Uniwersytet Lingwistyczny”
Położenie na mapie Mińska
Mapa konturowa Mińska, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Miński Państwowy Uniwersytet Lingwistyczny”
Ziemia53°54′26″N 27°34′41″E/53,907222 27,578056
Strona internetowa

Miński Państwowy Uniwersytet Lingwistyczny (biał. Мінскі дзяржаўны лінгвістычны ўніверсітэт, Minski dziarżauny linhwistyczny uniwiersitet) – białoruska uczelnia o profilu lingwistycznym z siedzibą w Mińsku.

Uczelnia została założona w 1984 roku na bazie Wydziału Języków Obcych Instytutu Pedagogicznego. Początkowo nosiła nazwę „Mińskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego Języków Obcych”[1]. 13 października 1993 roku została przekształcona w uniwersytet i otrzymała obecną nazwę[2].

Od momentu powstania stanowi główny ośrodek kształcenia tłumaczy i kadr pedagogicznych na Białorusi. Jest także głównym w kraju ośrodkiem nauki języków obcych i przygotowywania studentów zagranicznych. Obecnie studiują na niej przedstawiciele wszystkich kontynentów Ziemi.

W czasie swojego istnienia uczelnia wykształciła ponad 25 tysięcy nauczycieli i wykładowców, a także 2500 tłumaczy–referentów. Jej absolwenci pracują na wszystkich szczeblach systemu edukacji Białorusi – od przedszkoli i szkół do uniwersytetów i akademii. Wielu z nich pracuje także w białoruskich instytucjach państwowych: Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, białoruskim KGB, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Obrony, w dziedzinie ekonomii i finansów.

Uniwersytet uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach z Rosją, Kanadą, Belgią, Niemcami, Hiszpanią i innymi krajami. Organizuje też konferencje naukowe i seminaria robocze we współpracy z Radą Europy. Pracujący na nim specjaliści reprezentują Białoruś na międzynarodowych sympozjach i kongresach naukowych.

Na bazie uniwersytetu działa 5 stowarzyszeń zawodowych: Białoruskie Stowarzyszenia Wykładowców Języków: Angielskiego, Francuskiego i Niemieckiego, Białoruskie Stowarzyszenie Lingwistyki Stosowanej i Białoruskie Stowarzyszenie Amerykanistyki.

Od 15 lat na uczelni działa chór studencki Cantus Juventae. W jego repertuarze znajduje się: białoruska muzyka narodowa, śpiewy duchowne, znane utwory kompozytorów białoruskich i zagranicznych, jazz itd. Chór wydał trzy płyty ze swoją twórczością. Od kilku lat działa też teatr francuski, wystawiający przedstawienia w języku francuskim. Na uniwersytecie działa też szereg centrów informacyjnych na temat kultur i języków – białoruskiego, hiszpańskiego, tureckiego i chińskiego.

Wydziały

[edytuj | edytuj kod]

Na uniwersytecie działa 9 wydziałów:

  • Wydział Języka Angielskiego
  • Wydział Języka Niemieckiego
  • Wydział Języka Francuskiego
  • Wydział Języka Hiszpańskiego (jedyny zachowany na terenie dawnego ZSRR)
  • Wydział Tłumaczenia
  • Wydział Komunikacji Międzykulturowej
  • Wydział Podnoszenia Kwalifikacji
  • Wydział Kształcenia Kadr
  • Wydział Języka Rosyjskiego dla Cudzoziemców

W sumie na uczelni wykłada się 14 języków obcych na 40 katedrach. Każdy student studiów dziennych, pobierający naukę na uniwersytecie, w ramach obowiązkowego programu uczy się dwóch języków obcych. Oprócz tego, każdy student ma możliwość nauki języków uzupełniających na katedrze trzeciego języka obcego.

Absolwenci

[edytuj | edytuj kod]

Wśród absolwentów uczelni są m.in.:

Oskarżenia o represje polityczne wobec studentów

[edytuj | edytuj kod]

Uczelni zarzuca się wydalanie studentów z przyczyn politycznych. Według raportu przygotowanego przez polską Fundację Wolność i Demokracja, Natalla Baranawa, rektor uczelni, wydalała studentów za działalność polityczną[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. N. Krasowskij: Высшая школа советской Белоруссии. Wyd. 2. Mińsk: «Вышэйшая школа», 1972, s. 173. (ros.).
  2. Постановление Совета Министров Республики Беларусь от 13 октября 1993 г. № 700 «О преобразовании Минского государственного педагогического института иностранных языков в Минский государственный лингвистический университет». levonevski.net, 1993-10-13. [dostęp 2010-05-25]. (ros.).
  3. Будущее начинается здесь!. Miński Państwowy Uniwersytet Lingwistyczny. [dostęp 2010-05-25]. (ros.).
  4. Lista osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i represje na Białorusi. W: Białoruski system... s. 41.

Literatura

[edytuj | edytuj kod]