Miasto bez Żydów (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miasto bez Żydów
Die Stadt ohne Juden
Autor

Hugo Bettauer

Typ utworu

społeczno-polityczna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Austria

Język

niemiecki

Data wydania

1922

Miasto bez Żydów (niem. Die Stadt ohne Juden) – powieść społeczno-polityczna austriackiego pisarza Hugona Bettauera, napisana w 1922 roku[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści dzieje się w Wiedniu współczesnym czasom pisarza. Rząd obwinia Żydów o wywołanie kryzysu gospodarczego i nakazuje przymusowe wysiedlenia wszystkich obywateli narodowości żydowskiej, w tym zasymilowanych i pochodzących z mieszanych małżeństw. Po wypędzeniu ludność Wiednia świętuje, jednak szybko kryzys gospodarczy pogłębia się i rząd zostaje zmuszony do ponownego przyjęcia Żydów[2].

Tło[edytuj | edytuj kod]

Powieść była pierwszym dziełem literackim o wyraźnie antynazistowskim i antyrasistowskim wydźwięku, dzięki czemu zdobyła sobie dużą popularność i sprzedała się w nakładzie 250 tys. egzemplarzy. Ekranizację książki zrealizował w 1924 r. reżyser Hans Karl Breslauer, który jednak złagodził jej wydźwięk, zastępując Austrię fikcyjną Utopią. Powieść spotkała się z negatywną reakcją sympatyków partii nazistowskiej, a kilka miesięcy po premierze filmu Bettauer zginął z rąk nazisty Ottona Rothstocka w swoim biurze[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hugo Bettauer. Katalog der Deutschen Nationalbibliothek. [dostęp 2018-03-12]. (niem.).
  2. a b Katarzyna Brejwo: „Miasto bez Żydów”: filmowcy przewidzieli Holocaust długo przed wojną. Austria ogląda film cudem odnaleziony po 82 latach. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2018-03-19. [dostęp 2018-03-21]. (pol.).