Michał Choński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał Choński
Herb
herb Pobóg
Data i miejsce urodzenia

1779
Trydonie

Data i miejsce śmierci

20 stycznia 1855
Żytomierz

Ojciec

Stanisław Choński stolnik parnawski

Matka

Konstancja Sienkiewicz

Żona

N. Rucińska

Dzieci

Henryk Edward, Stanisław, Kazimierz Izydor

Michał Choński (ur. 1779, zm. 20 stycznia 1855 w Żytomierzu) – profesor ekonomii politycznej w Liceum Krzemienieckim.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1779 w dziedzicznej wsi Trydonie w rodzinie Stanisława stolnika parnawskiego i jego żony Konstancji z d. Sienkiewicz. Stracił rodziców w czasie powstania kościuszkowskiego jak i rodzinny majątek. Nauki pobierał u Dominikanów w Grodnie. Ukończył Akademię Wileńską z tytułem doktora filozofii i nauk wyzwolonych.

Postawa i zdolności Chońskiego zawróciły uwagę księdza Poczobuta, biskupa Stroynowskiego oraz Jana Śniadeckiego i polecili go Tadeuszowi Czackiemu, który dał mu zatrudnienie w Liceum Krzemienieckim jako profesor prawa przyrodzonego i ekonomii politycznej.

W nauczaniu przybliżał najnowsze badania m.in. ekonomiczne J.B.Saya, geologiczne Johna MacCullocha.

Wydał w 1816 w Krzemieńcu rozprawę pt: "O wpływie systematów podatkowania na stan zamożności narodów i byt ich polityczny" oraz między innymi w Atheneum prowadzonym przez J.I.Kraszewskiego zamieścił artykuł "Handel w głównych zarysach pod względem swej istoty, początku i t. d.", według G.Raynala i innych.

Po upadku powstania listopadowego zamknięto Liceum Krzemienieckie a profesorów przeniesiono do Kijowa. Choński nauczał młodzież we własnym domu a w 1838 przeniósł do skromnego Łobaczyna.

Żonaty z Marią Rucińską[1], z którą miał trzech synów – Henryka Edwarda, Stanisława i Kazimierza Izydora. Zmarł 20 stycznia 1855 w Żytomierzu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danuta Wojtowicz, Metryki Wolyn [online], wolyn-metryki.pl [dostęp 2022-11-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]