Michał Jan Pac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Inne osoby nazywające się Michał Pac.
Michał Jan Pac
Ilustracja
anonimowy portret z XVIII wieku
Herb
Gozdawa
Rodzina Pacowie herbu Gozdawa
Data urodzenia 1730
Data i miejsce śmierci 1787
Lingolsheim
Ojciec Józef Franciszek Pac
Matka Balbina Wołłowicz

Michał Jan Pac herbu Gozdawa (ur. w 1730 , zm. w 1787 w Lingolsheim pod Strasburgiem) – generał lejtnant wojsk litewskich, generał major wojsk litewskich w 1764 roku, marszałek generalny litewski konfederacji barskiej, marszałek powiatu nowogródzkiego w konfederacji barskiej w 1768 roku[1] szambelan Augusta III Sasa, starosta ziołowski w 1754 roku.

Do 1746 roku uczył się w pijarskim Collegium Nobilium w Warszawie. Poseł żmudzki na sejm 1760 roku. Poseł inflancki na sejm 1761 roku[2].

Był przeciwnikiem Czartoryskich, sprzeciwił się zamachowi stanu, dokonanemu przez nich przy pomocy wojsk rosyjskich i wyborowi Stanisława Augusta Poniatowskiego. Członek Komisji Wojskowej Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1764 roku. [3]. Należał do konfederacji radomskiej, wyróżniając się stałością charakteru. W 1767 roku jako poseł na Sejm repninowski z województwa wileńskiego, wszedł w skład delegacji, wyłonionej pod naciskiem posła rosyjskiego Nikołaja Repnina, powołanej w celu określenia ustroju Rzeczypospolitej.[4]

W roku 1768 przystąpił do konfederacji barskiej i został marszałkiem generalnym. Na stanowisku tym kierował polityką i dyplomacją konfederacji i dał się pociągnąć do ogłoszenia uniwersału o bezkrólewiu. Po upadku konfederacji wyjechał do Francji, gdzie się 1776 naturalizował, do końca życia pozostał wrogiem Stanisława Augusta i protestował przeciw rozbiorom.

W r. 1780 stał się właścicieliem (landlord) wsi Marainville-sur-Madon[5], a jego intendent Adam Weydlich zaprzyjaźnił się z François Chopinem, ojcem Mikołaja Chopina. Po śmierci Paca rodzina Weydlichów wraz z Mikołajem wróciła do Polski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Polski Słownik Biograficzny” (tom 24, str. 729)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Konopczyński, Konfederacja barska, t. I, Warszawa 1991, s. 437.
  2. biogram z XXIV tomu Polskiego Słownika Biograficznego autorstwa Zofii Zielińskiej
  3. Volumina Legum, t. VII, Petersburg 1860, s. 170.
  4. Aleksander Kraushar, Książę Repnin i Polska, Warszawa 1900 t. II , s. 319.
  5. Zob. stronę „Adam Weydlich” w NIFC