Michał Jan Pac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Zobacz też: Inne osoby nazywające się Michał Pac.
Michał Jan Pac. Міхал Ян Пац.jpg

Michał Jan Pac herbu Gozdawa (ur. 1730, zm. 1787) – marszałek generalny litewski konfederacji barskiej od 1769 do 1772, marszałek powiatu nowogródzkiego w konfederacji barskiej w 1768 roku[1] szambelan Augusta III, starosta ziołowski.

Był przeciwnikiem Czartoryskich, sprzeciwił się zamachowi stanu, dokonanemu przez nich przy pomocy wojsk rosyjskich i wyborowi Stanisława Augusta Poniatowskiego. Członek Komisji Wojskowej Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1764 roku. [2] Należał do konfederacji radomskiej, wyróżniając się stałością charakteru. W 1767 roku jako poseł na Sejm Repninowski z województwa wileńskiego, wszedł w skład delegacji, wyłonionej pod naciskiem posła rosyjskiego Nikołaja Repnina, powołanej w celu określenia ustroju Rzeczypospolitej.[3] W roku 1768 przystąpił do konfederacji barskiej i został marszałkiem generalnym. Na stanowisku tym kierował polityką i dyplomacją konfederacji i dał się pociągnąć do ogłoszenia uniwersału o bezkrólewiu. Po upadku konfederacji wyjechał do Francji, gdzie się 1776 naturalizował, do końca życia pozostał wrogiem Stanisława Augusta i protestował przeciw rozbiorom.

W r. 1780 stał się właścicieliem (landlord) wsi Marainville-sur-Madon[4], a jego intendent Adam Weydlich zaprzyjaźnił się z François Chopinem, ojciem Mikołaja Chopina. Po śmierci Paca rodzina Weydlichów wraz z Mikołajem wróciła do Polski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Polski Słownik Biograficzny" (tom 24, str. 729)

Przypisy

  1. Władysław Konopczyński, Konfederacja barska, t. I, Warszawa 1991, s. 437.
  2. Volumina Legum, t. VII, Petersburg 1860, s. 170.
  3. Aleksander Kraushar, Książę Repnin i Polska, Warszawa 1900 t. II , s. 319.
  4. Zob. stronę "Adam Weydlich" w NIFC