Michał Urbańczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał Urbańczyk
Data i miejsce urodzenia

21 sierpnia 1979
Tychy

Doktor habilitowany nauk prawnych
Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Doktorat

2008
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Habilitacja

2020 – prawo
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Profesor zwyczajny UAM
Uczelnia

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Pracownia

Pracownia Myśli Politycznej i Prawnej

Okres zatrudn.

2008–nadal

Strona internetowa

Michał Krzysztof Urbańczyk (ur. 21 sierpnia 1979 roku w Tychach) polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor uczelniany Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Specjalizuje się w zakresie wolności wypowiedzi i jej granic (w tym mowy nienawiści), w badaniach prawa amerykańskiego i amerykańskiej myśli politycznej i prawnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia prawnicze ukończył w 2003 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na podstawie pracy pt.: „Analizy ideologii, państwa i prawa Trzeciej Rzeszy w pracach prawników polskich okresu międzywojennego”, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Zmierczak. W 2008 roku uzyskał na macierzystym wydziale stopień doktorski na podstawie pracy pt. “Liberalna doktryna wolności słowa a swoboda wypowiedzi historycznej” (promotorem była prof. Maria Zmierczak). Habilitował się w 2019 na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy „Idea godności człowieka w orzecznictwie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Ameryki.”. W latach 2008-2021 pracował na stanowisku adiunkta, a od 2021 roku na stanowisku profesora uczelnianego w Pracowni Myśli Politycznej i Prawnej Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu[1][2].

Był uczestnikiem międzynarodowego projektu Europe After the WWII - Multidimensional Effects of Integration as a Guarantee for State and Human Security (WISE)[1]. Pełnił funkcję eksperta w projekcie "Społeczeństwo na rzecz tolerancji" prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Walki z Antysemityzmem i Ksenofobią (Otwarta Rzeczpospolita).[1]

Od 2013 jest członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Myśli Politycznej (PTMP), a w latach 2017-2020 był jego prezesem. Od 2016 jest członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (PTPN).

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  1. 2009 Liberalna doktryna wolności słowa a swoboda wypowiedzi historycznej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, ss. 298;
  2. 2019 Idea godności człowieka w orzecznictwie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, ss. 390;
  3. 2019 (red. wraz z Łukaszem D. Bartosikiem, Natalią Zagórską) In Search of the Euro-Atlantic Doctrine of Freedom of Speech, Wydawnictwo Naukowe ArchaeGraph, Poznań-Łódź, ss. 309.
  4. 2020 (red. wraz z Łukaszem D. Bartosikiem i Damianem Szlingiertem), American Law and American Jurisprudence: Interpretations, Challenges, Procedures, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, ss. 220;

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]