Przejdź do zawartości

Timbuktu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Slawojar (dyskusja | edycje) o 18:51, 13 wrz 2004. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Timbuktu - miasto w Mali, nad rzeką Niger. Stolica jednego z siedmiu regionów administracyjnych Mali.

Plik:Timbuktu 1855.jpg
Plan Timbuktu z 1855

Przez wieki Timbuktu stanowiło centrum intensywnej wymiany handlowej między Czarną Afryką a berberyjską i islamską Afryką Północną, a za jej pośrednictwem także z Europą. Ze względu na względną niedostępność miasta, upowszechnił się na poły mityczny obraz Timbuktu jako odległego i egzotycznego miejsca.

Timbuktu zostało założone jako sezonowa osada przez nomadyczny lud Tuaregów. Dzięki swemu korzystnemu położeniu na transsaharyjskich szlakach osada szybko się wzbogaciła. Przedmiotem handlu było złoto, kość słoniowa, niewolnicy, sól i inne towary. Timbuktu stanowiło główne miasto kilku średniowiecznych afrykańskich państw: Ghana, Mali i Songhai. Jego złoty wiek przypada na XVI stulecie. Wówczas to legendy o bogactwach tego miasta zachęciły Europejczyków do odkrycia tej części Afryki. I to właśnie pojawienie się europejskich podróżników i handlarzy przyczyniło się do upadku miasta. Handel drogą morską stanowił o wiele lepszą alternatywę niż wędrówka przez Saharę - największą pustynię świata. Upadek pogłębił jeszcze najazd w 1591 arabskich wojowników na usługach sułtana Maroko. Odwiedzający ponownie w XIX w. podróżnicy z Europy mogli zobaczyć tylko niewielką wioskę z domami pobudowanymi z gliny.

Ze względu na swoją znamienitą historię Timbuktu zostało w 1988 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO