Czarna Afryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa Afryki, ukazująca ekologiczne granice regionu nazywanego Czarną Afryką. Ta mapa nie uwzględnia granic państwowych, etnicznych czy rasowych.
Mapa polityczna ukazująca ekologiczne granice Czarnej Afryki.

Czarna Afryka (także: Afryka Subsaharyjska) – nazwa stosowana dla określenia części Afryki na południe od Sahary, zamieszkanej w większości przez ludność czarnoskórą. Potocznie wyróżnia się Murzynów, Buszmenów, Hotentotów, Pigmejów, ale faktycznie ludność czarnoskóra Afryki dzieli się na negroidów właściwych (ludy Bantu i ludność Afryki Zachodniej) oraz Nilotów (Etiopia, Somalia, a także takie plemiona jak Masajowie).

Czarna Afryka jest jednym ze słabiej rozwiniętych gospodarczo regionów świata. Problemem są choroby, m.in. malaria i AIDS, konflikty zbrojne oraz klimat. Długie susze utrudniają sytuację zwłaszcza w Sahelu, gdzie wielu mieszkańców utrzymuje się z tradycyjnego rolnictwa i pasterstwa. W wielu krajach średnia długość życia jest niska (np. Angola 37 lat, Mozambik 52), podobnie jak piśmienność (Mozambik 56%, Burundi 67%; wśród kobiet niższa niż wśród mężczyzn).

Czarnej Afryce tradycyjnie przeciwstawia się Białą Afrykę – zamieszkane przez białe ludy arabsko-berberyjskie obszary północnej Afryki: Saharę, Półwysep Somalijski, wybrzeża Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]