Midir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Midir
postać w mitologii irlandzkiej
Ojciec Dagda
Żona Fuamnach,
Étaín

Midir (lub Midhir, Mider) – postać z mitologii irlandzkiej, syn Dagdy z plemienia Tuatha Dé Danann. Po tym jak Tuatha zostali pokonani przez Milezjan, zamieszkał w sidhe Bri Leith.

"Tochmarc Étain" ("Zaloty do Étain")[edytuj]

Midir był mężem Fuamnach, ale wkrótce zakochał się w Étaín; w uczynieniu z niej nowej panny młodej pomógł mu Aengus. To sprowokowało Fuamnach do zemsty na nowej żonie Midira, którą przemieniła w muchę o srebrzystych skrzydłach. W nowej postaci Étain błąkała się po świecie, aż wpadła do kielicha z winem, który trzymana w ręku żona Etaira – słynnego mocarza ulsterskiego. Ta wypiła wino i po pewnym czasie urodziła córkę, którą nazwano Étain. Étain w nowym wcieleniu dorastała na dworze Etaira, a gdy dorosła, wyszła za mąż za Eochaida Airema, ówczesnego wysokiego króla Irlandii. Jednak Midir nie dał za wygraną i odnalazł Étain. Wyruszył do króla i wyzwał go na pojedynek w grze zwanej fidchell, w którym zwyciężył i poprosił o pocałunek od Étaín jako nagrodę. Jednak Eochaid odmówił, łamiąc dane słowo i skazując Midira na banicję z dala od Tary. Mimo to, Midir powrócił do miasta i po raz kolejny wkroczył do królewskiego pałacu, po czym przemienił siebie i Étaín w łabędzie i uciekł z nią przez komin. Eochaid nie zaakceptował straty małżonki i wyruszył za nimi w pogoń. Wtedy Midir użył swoich mocy magicznych i zmienił pięćdziesiąt kobiet w wyglądające podobnie do Étaín, oferując królowi możliwość wybrania tylko jednej. Eochaid, próbując odnaleźć właściwą, wybrał przez przypadek własną córkę i stracił Étaín.

Midir był w posiadaniu trzech magicznych żurawi, które stały przed jego domem broniąc dostępu każdemu kto się zbliżył. Zostały one skradzione przez Athirne'a.

Midir również interweniował, gdy Fráech zaczął ubiegać się o względy Treblainne.