Aengus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aengus
bóg miłości
Inne imiona Aengus młody, Angus, Anghus, Aenghus, Angus Og, Aengus mac Oc, Oengus mac Oc
Występowanie mitologia celtycka
Atrybuty cztery fruwające wokół jego głowy ptaki
Siedziba nad rzeką Boyne
Rodzina
Ojciec Dagda
Matka Boann
Żona Caer
Dzieci Diarmuid Ua Duibhne

Aongus ("syn młodych") - bóg miłości w mitologii goidelskiej. Jego atrybutem były cztery fruwające wokół jego głowy ptaki, symbolizujące pocałunki. Jego ojcem był Dagda, a matką - Boann. Uważano, że mieszka nad rzeką Boyne.

Dagda miał romans z Boann, żoną Nechtana. Aby go ukryć, zatrzymał bieg słońca na 9 miesięcy - Aengus został więc poczęty, był noszony i urodził się tego samego dnia.

Aengus zakochał się w dziewczynie, o której marzył. Jego matka, Boann, szukała jej przez rok w całej Irlandii; później to samo uczynił jego ojciec, Dagda. Ostatecznie, po roku znalazł ją król Munsteru, Bov the Red.

Aengus poszedł nad jezioro Dragon's Mouth i zastał tam 150 dziewcząt, skutych parami łańcuchem. Znalazł tam swoją wybrankę, Caer. 1 listopada, Caer i inne dziewczęta miały zamienić się na rok w łabędzie. Aengus dowiedział się, że jeżeli rozpozna Caer jako łabędzia, będzie mógł pojąć ją za żonę. Wygrał, zamieniając się samemu w łabędzia. Oboje odlecieli, śpiewając piękne pieśni, które na trzy dni i noce uśpiły wszystkich, którzy ich słuchali.

Aengus i Caer mieli jednego syna, którego nazwali Diarmuid Ua Duibhne.

Inne imiona: Aengus młody (ang. "Aengus the Young"), Angus, Anghus, Aenghus, Angus Og, Aengus mac Oc, Oengus mac Oc

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dorota Nowak, Piotr Warsiński: Podręczna miniencyklopedia mitologii : Grecy, Rzymianie, Celtowie. Warszawa: Wydawnictwo RTW, 2001, s. 185-186. ISBN 83-7294-019-3.