Étaín

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Étaín
Iryjska bogini
słońca
Ojciec Ailill
Matka Medb (prawdopodobnie)

Étaín – we wczesnej mitologii irlandzkiej bogini słońca. W późniejszych czasach Étaín to jedna z córek Aililla i (prawdopodobnie) Medb. Bohaterka mitu Tochmarc Étaín (Zaloty do Étaín).

Kiedy Midir zakochał się w niej, jego pierwsza żona wpadła w złość i rzuciła kilka uroków na nią. Najpierw Fuamnach przemieniła Étaín w basen wody, później w robaka, a następnie w muchę, po czym wywołała potężny wiatr, który zabrał muchę na bardzo dużą odległość, aż w końcu spadła na skały w pobliżu morza, gdzie pozostawała przez siedem lat. Po tym czasie Aengus znalazł muchę i próbował przyprowadzić ją do Midira w postaci Étaín, ale Fuamnach wywołała kolejną wichurę, która sprawiła, że mucha wpadła do szklanki (butelki) wina.

Wino (razem z muchą) zostało połknięte przez ciężarną kobietę, pozwalając Étaín na odrodzenie. Kilka lat później Étaín wyszła za mąż za króla Eochaida Airema; Midir dowiedział się o tym i wyruszył w podróż do Tary, aby zabrać swą żonę do domu. Po licznych zdarzeniach Midir i Étaín uciekli z pałacu Eochaida i powrócili do domu, ścigani przez króla. Jednak dzięki magicznym mocom Midira Étaín odzyskała małżonka, a Eochaid wyszedł na głupca.