Mieczysław Rasiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mieczysław Tadeusz Rasiej (ur. 1924, zm. 16 października 2007) – działacz polonijny i kombatancki, prezes Stowarzyszenia Wspólnot Polskich we Włoszech, założyciel i prezes Ogniska Polskiego w Turynie, współzałożyciel Centrum Kultury Polskiej w Londynie i Domu Jana Pawła II w Rzymie. Syn Zygmunta Rasiej, Komendant Powiatowy w Brodach i Helena z domu Habilewicz wywodzi się z rodziny polsko-litewskich zasad pochodzenia tartare z rosnąco ormiański i ruskie.

Po wybuchu II wojny światowej został przez okupanta sowieckiego deportowany wraz z rodziną na Syberię. W 1942 r. podczas formowania polskich wojsk w ZSRR wstąpił jako ochotnik do Armii Polskiej i jako żołnierz II Korpusu gen. Władysława Andersa uczestniczył w walkach we Włoszech, w tym m.in. w bitwie o Monte Cassino, oraz walkach na wybrzeżu adriatyckim i o wyzwolenie Bolonii. Po zakończeniu działań wojennych podjął studia na Politechnice Turyńskiej, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Renzę Cortinovis.

Ukończył studia wyższe w dziedzinie inżynierii elektrotechnicznej. Był dyrektorem technicznym w firmie Nebiolo, dyrektorem w zakładach „Meccanica Sommariva” oraz dyrektorem, doradcą zarządu i konsultantem firmy Patelec.

W latach 80. organizował transporty z pomocą humanitarną przeznaczoną dla nielegalnie działającego podówczas „Solidarności”. Był założycielem Ogniska Polskiego w Turynie oraz jego prezesem od 1991 r., kiedy to zmarł dotychczasowy prezes inż. Jan Jaworski. Od 1996 r. pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Polaków we Włoszech.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.P. z 2000 r. nr 35, poz. 716, pkt 22.
  2. Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” [dostęp 11 sierpnia 2011]
  3. Malgorzata Sierotnik Mastrangelo: Wywiad z Mieczyslawem Rasiejem, prezesem Związku Polaków we Włoszech. W: Polonia świata [on-line]. [dostęp 2016-12-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Informacja o śmierci Mieczysława Rasieja na stronie oficjalnej Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie (2007-10-16)
  • Artykuł Rzym. Gloria Artis dla polskich i włoskich popularyzatorów kultury (Sylwia Wysocka PAP 17-05-2007) na stronie e-teatr.pl