Mikołaj Bylimin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bylimin
Mikołaj Bylimin
Herb
Poraj
Rodzina

Giedroyciowie

Data urodzenia

XIV w.

Data śmierci

XV w.

Ojciec

N.N.

Matka

N.N.

Mikołaj Bylimin herbu Poraj, właściwie Bylimin[a] (ur. w XIV w., zm. w XV w.) – bojar litewski pochodzenia książęcego, adoptowany podczas unii horodelskiej (1413)[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dokument unii horodelskiej z 1413 roku z przyczepionymi pieczęciami

W 1413 roku podczas unii horodelskiej doszło do przyjęcia przez polskie rodziny szlacheckie, bojarów litewskich wyznania katolickiego (tzw. adopcja herbowa). Jednym z ważniejszych dowodów tamtego wydarzenia jest istniejący do dziś dokument, do którego przyczepione są pieczęcie z wizerunkami herbów szlacheckich[1].

 Osobny artykuł: Unia horodelska.

Z dokumentu dowiadujemy się o istnieniu Bylimina, który został adoptowany przez przedstawicieli Porajów. Jednakże poza tą informacją nie zachowały się o nim żadne inne źródła historyczne. Wiadomym jest, że Bylimin po przyjęciu chrztu, przyjął chrześcijańskie imię Mikołaj[1].

Jednakże, znana jest inna rodzina litewska, która w najbliższym czasie po Horodle[b] pieczętowała się herbem Poraj, są nimi książęta Giedrojciowie, którzy jako jedni z nielicznych rodów kniaziowskich[c] wydali z siebie gałąź bojarską[1] (Bylimina i jego nieznane bliżej potomstwo)[2], podczas gdy pień nadal zachował kniaziostwo (Giedrojciowie). Analogiczne stanowisko zajmuje Sunigajło, wywodzący się od książąt Świrskich[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W zależności od źródeł, był zapisywany również jako Bylymyn.
  2. Potocznie; po unii horodelskiej.
  3. Słowiański odpowiednik księcia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Semkowicz 1921 ↓, s. 51.
  2. a b Semkowicz 1921 ↓, s. 52.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]