Minor Threat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Minor Threat
Ilustracja
Rok założenia 1980
Rok rozwiązania 1983
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Gatunek hardcore punk
Wydawnictwo muzyczne Dischord Records
Strona internetowa

Minor Threat – amerykański zespół grający hardcore/punk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony przez byłych muzyków The Teen Idles: basistę Iana MacKaye'a i perkusistę Jeffa Nelsona. MacKaye porzucił gitarę basową i został wokalistą. Składu dopełnili gitarzysta Lyle Preslar i basista Brian Baker. Zespół zadebiutował w grudniu 1980 roku otwierając koncert Bad Brains.

W 1981 roku zespół wydał swoje pierwsze single: Minor Threat i In My Eyes. Udał się również na tournée po wschodniej części USA. Piosenka Straight Edge (z pierwszego singla) rozsławiła filozofię straight edge, nawołującą do racjonalnego myślenia i nienadużywania alkoholu. To było coś nowego w muzyce rockowej. Z czasem ruch straight edge zaczął zyskiwać coraz więcej zwolenników. Pojawiły się również nowe zespoły z tego nurtu takie jak: SS Decontrol czy 7 Seconds. Z kolei piosenka Guilty of Being White doprowadziła do oskarżeń zespołu o rasizm, ale MacKaye twierdził, że źle zinterpretowano jego słowa. W wywiadzie opublikowanym w książce Stevena Blusha American Hardcore: A Tribal History, MacKaye stwierdził, że został obrażony przez tych, którzy doszukiwali się w jego tekstach rasizmu. Kiedy zespół nagrał płytę Out Of Step, MacKaye wstawił na nią krótkie przemówienie dotyczące słów piosenki "Out Of Step": "Don`t drink, don`t smoke, don`t fuck" mówiąc, że: This is not a set of rules.... Stało się to po tym, jak zaczęły się zdarzać wypadki ciężkich pobić osób, które miały w ręku puszkę piwa (szczególną brutalnością wykazywali się fani zespołu SS Decontrol). Minor Threat nie tolerowali takiej postawy. Sam Ian MacKaye wielokrotnie powtarzał w wywiadach, że straight edge nie oznacza, by nie pić piwa ("it doesn't mean never drink a beer..."[1]), negując dosłowne interpretowanie słów piosenki, jednocześnie tłumacząc, że chodzi raczej o nieszkodzenie sobie i świadome postępowanie.

Zespół rozpadł się w 1983 roku wskutek nieporozumień między muzykami na tle artystycznym. Swój ostatni koncert zagrał 23 września 1983 u boku zespołów: Trouble Funk i Big Boys.

MacKaye kontynuował karierę w zespołach: Embrace (utworzony z byłymi muzykami The Faith) i od 1987 roku w Fugazi. Brian Baker grał m.in. w Dag Nasty. Aktualnie jest członkiem Bad Religion. Lyle Preslar występował z Glennem Danzigiem. Jeff Nelson jest obecnie grafikiem, zaangażował się także w politykę.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]