Miquelon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miquelon
Ilustracja
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Francja
Akwen Ocean Atlantycki
Powierzchnia 205 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

616
3 os./km²
Położenie na mapie Saint-Pierre i Miquelon
Mapa lokalizacyjna Saint-Pierre i Miquelon
Miquelon
Miquelon
Ziemia47°02′04,45″N 56°19′31,91″W/47,034570 -56,325530
Mapa wyspy

Miquelon jest to francuska wyspa wchodząca w skład departamentu zamorskiego, Saint-Pierre i Miquelon. Jedynym ośrodkiem osadnictwa na wyspie jest położone na wyspie miasto Miquelon, leżące na północnym krańcu wyspy.

Historia i geografia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa jest podzielona na trzy wyspy, które są połączone ze sobą dzięki tombolo. Tymi wyspami są: Le Cap, Miquelon oraz Langlade. Wyspa Miquelon posiada dużą lagunę o nazwie Grand Barachois. Jest to miejsce występowania fok oraz innych różnorodnych form dzikich zwierząt, w tym m.in. ptactwa.

Wyspa została zasiedlona przez baskijskich marynarzy. Nazwa wyspy pochodzi od baskijskiego słowa Miquetto, co znaczy w języku polskim Michał. Wyspa została tak nazwana przez francuskiego marynarza Martina de Hoyarcabala.

Demografia i transport[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy wyspy są głównie pochodzenia baskijsko-akadyjskiego. Populacja wyspy wynosi 616 mieszkańców, dane te pochodzą ze spisu ze stycznia 2006 roku. 615 mieszkańców mieszka na wyspie Miquelon, natomiast poza wyspą mieszka jeden osadnik na wyspie Langlade (jedyny jej mieszkaniec, Charles Lafitte zmarł w lipcu 2006).

Na Miquelon można się dostać jedynie za pomocą łodzi lub samolotu odlatującego z Saint-Pierre. Wyspa posiada własne lotnisko, które przyjmuje samoloty linii Air Saint-Pierre. Linia ta wykonuje loty między wyspami oraz do Kanady.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]