Mirin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miseczka mirinu
Zestaw naczyń do o-toso

Mirin (jap. 味醂) – słodka, płynna przyprawa o zawartości alkoholu 14%, uzyskiwana w wyniku zmieszania ryżu lekko sfermentowanego przy pomocy pleśni ryżowej Aspergillus oryzae z wódką ryżową shōchū[1].

Początkowo mirin pełnił funkcję napoju, jednak od końca okresu Edo jest używany w kuchni japońskiej jako przyprawa do przyrządzania potraw[2]. Niewielka ilość mirinu używana jest do dań z ryb w celu usunięcia "rybiego" zapachu. Mirin stanowi również jeden ze składników marynaty teriyaki. Należy odróżnić prawdziwy mirin (tzw. hon mirin), sprzedawany w sklepach z sake i dobrych supermarketach od często spotykanych podróbek o obniżonej zawartości alkoholu.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Toso (屠蘇) lub o-toso (お屠蘇; z prefiksem grzecznościowym) – rodzaj sake przyprawionej ziołami leczniczymi. Pije się ją zwyczajowo w Nowy Rok, aby usunąć kłopoty odchodzącego roku i zapewnić pomyślność w roku nadchodzącym. Jest przygotowywana poprzez moczenie mieszanki ziół leczniczych (tososan) w mirinie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Richard Hosking: A Dictionary of Japanese Food: Ingredients & Culture. Tuttle Publishing, 1997, s. 240., str. 94
  2. Machiko Chiba: Japanese Dishes for Wine Lovers. John Whelehan. New York: Kodansha International, 2005, s. 12. ISBN 4-7700-3003-7.
  3. Richard Hosking: A Dictionary of Japanese Food: Ingredients & Culture. Tuttle Publishing, 1997, s. 240., str. 160

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]